Predizborna kampanja za prijevremene parlamentarne izbore u Srbiji koji se sutra održavaju bila je mirnija nego što se očekivalo. Nisu izostali niski udarci i tabloidne afere, ali konačni dojam je da se u kampanji sudjelovalo bez previše žara.
Stoga Zoran Gavrilović iz Ureda za društvena istraživanja (BIRODI) primjećuje da je “kampanja bila previše osobna, i da se uopće nije išlo u dubinu tema”.
“Dominirale su teme vezane za vanjsku politiku, Kosovo i osobne obračune. Bilo je dosta svađe i govora mržnje, i mislim da zbog toga birači nisu imali relevantne informacije na temelju kojih bi mogli donijeti ispravnu odluku za koga glasati”, kaže za Deutsche Welle Gavrilović koji se bavi monitoringom medija i dodaje:
“S jedne strane smo, dakle, imali Vučićevu propagandu, a s druge opoziciju koja je pokušavala nekako umanjiti efekte te propagande.”
Kampanju je obilježila i sveprisutnost predsjednika Srbije Aleksandra Vučića. Kao nositelj liste Srpske napredne stranke (SNS) imao je čak 45 obraćanja u 44 dana. Vrhunac je bio posljednji dan kampanje, pred predizbornu tišinu, kada je imao četiri nastupa u 24 sata.
Zatvorenost medija i propaganda vlasti kao rezultat imaju potpuni krah predizbornih poruka. Ako su pojedine političke stranke i imale neke bitne poruke biračima, one su ugušene nerealnim obećanjima vlasti i ocrnjivanjem opozicije.
“Vučić se uglavnom bavio davanjem novca iz proračuna. Proeuropska opozicija se bavila državom blagostanja, smanjenjem nasilja, i borbom protiv kriminala i korupcije. Desna opozicija je forsirala temu Kosova i negativan stav prema Zapadu”, nabraja Gavrilović pa nastavlja:
“Tu je ostalo dosta prostora da se netko pozabavi pitanjem mladih, koje je praktično ostalo nepokriveno u kampanji.”
Istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je SNS i dalje pojedinačno najjača stranka, iako bi u Beogradu mogla ostati iza liste “Srbija protiv nasilja”. Dok će tamo utrka biti neizvjesna, ni na republičkoj razini nije sigurno da će Naprednjaci i Socijalisti zajedno imati više od polovine glasova. To pokazuje da je SNS od proteklih izbora izgubio do deset posto glasova.
Procjene o padu popularnosti vladajuće stranke po mnogima znače da je SNS praktično iscrpio svoj “bazen” glasova i da je ovo maksimum koji mogu očekivati i pored svih pritisaka na birače, navodi Deutsche Welle.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok