Rasprava na temu proračuna za narednu godinu "pojela je" gotovo cijelu srijedu u Narodnoj skupštini Republike Srpske. Ova tema redovito izaziva burne rasprave, a zastupnici u NS RS bili su osobito inspirirani. Tako je npr. SNSD-ov Igor Žunić u srijedu u NS-u govorio "narodski", da se ne može napraviti veća pogača nego što ima brašna.
Pogača je, u slučaju Republike Srpske, teška 5,735 milijardi konvertibilnih maraka (ili oko 2,93 milijarde eura). Njezinu polovicu “pojest će” troškovi za plaće i mirovine. Prema tvrdnjama opozicije, samo iz primjera planiranih prihoda iz poreza na dohodak i poreza na dobit može se vidjeti loše ekonomsko stanje u Republici Srpskoj.
“Posebno treba naglasiti da je najveći poslodavac u Republici Srpskoj upravo javni sektor, što znači da će Vlada sama sebi ili od svojih proračunskih korisnika uplaćivati ova sredstva. Prebacivati iz lijevog u desni džep narodski rečeno”, objašnjavao je Darko Berjan iz SDS-a.
Opoziciji je posebno zanimljiva tema bio proračun predsjednika Republike Srpske pa su neki, poput Đorđa Vučinića i recitirali. “Ima ona jedna pjesma Ramba Amadeusa ‘jedno te isto, jedno te isto, jedno te isto’. E to vam je proračun predsjednika Republike Srpske. Ponovno na preko 56 milijuna KM (ili oko 28,5 milijuna eura) što je jedan nevjerojatan podatak”, rekao je Vučinić.
I zaista, po novcu koji ima na raspolaganju Milorad Dodik najmoćniji je predsjednik u regiji. Aleksandar Vučić raspolaže 17 puta manjim proračunom. Još manje sredstava na raspolaganju ima predsjednik Crne Gore. Predsjednik Hrvatske, za razliku od Dodika, raspolaže s oko 5,5 milijuna eura, a manje od Dodika na raspolaganju ima i predsjednica Slovenije, najrazvijenije zemlje bivše zajedničke države.
Oporba u RS-u nije zadovoljna ogromnim proračunom za Dodika. Tako je PDP-ov Igor Crnadak upozorio da je proračun u vrijeme predsjednikovanja Željke Cvijanović bio 11 milijuna maraka i da je ona funkciju obavljala sasvim normalno i uz toliko novca.
Još uvijek se ne zna ni gdje će se pronaći toliko novca za Dodika, a entitetska ministrica financija na pitanja o tome odgovara kako financijeri nisu za to da se njihova imena iznose u javnost. “Mi ne smijemo ni razgovarati o tome gdje ćemo i kako ćemo osigurati ta sredstva jer uvijek postoji mogućnost da netko taj kanal prekine”, tvrdi ministrica Zora Vidović.
Prema njezinim riječima postoje tri mogućnosti o kojima vlast odlučuje. Na tvrdnje najglasnijeg opozicionara da vlast odlučuje između novca ruskog oligarha Olega Boljka, saudijskog fonda i sredstava iz Azerbejdžana, za sada nema odgovora.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok