Nove napetosti u Bosni i Hercegovini nakon što je Milorad Dodik u Banjoj Luci dobio podršku skupštinske većine za povlačenje suglasnosti za niz zakona na nacionalnoj razini
Dodikova većina u Skupštini Republike Srpske izglasala je odluku o ponovnom preuzimanju ovlasti koje su izmjenama ustava prije više godina prebačene s entitetske na državnu razinu. U takvim okolnostima u poendjeljak u BiH putuje i hrvatskim premijer Andrej Plenković.
Na ljeto su išli kanaderi, ove zime Andrej Plenković u BiH ide osobno “gasiti požare”. Nakon posljednjih istupa predsjednika Zorana Milanovića, trebat će mu dobro zaštitno odijelo.
“Ono što je bitno je poruka cjelovitosti zemlje, deeskalacija napetosti i nastojanje da se postigne konsenzus s kojim svi mogu biti zadovoljni”, poručio je Plenković.
No dodatno ulje na vatru upravo dolijeva Milorad Dodik. Odluka skupštine RS-a kojom entitet vraća nadležnosti prenesene Sarajevu, nisu dobro sjele svima čak niti u Banjoj Luci.
“Da to učini bez rata, ja mislim da se grdno vara, način na koji se ovo predlaže je direktno ugrožavanje mira i uvođenje RS-a u opasnu spiralu sukoba s mogućnošću izbijanja rata i to želim prenijeti uvaženom Dodiku” , rekao je Mirko Šarović, predsjednik SDS-a
Dodik poruku svakako ne namjerava čuti: “Ako ne izvršava obaveze Skupštine, formirat ćemo novu vladu, to je tako jasno, dakle, nema od ovog odustajanja, ovo što je jučer učinjeno, što se tiče RS-a je sveto pismo”.
Na više izravnih pitanja, hrvatski premijer izbjegava spomenuti Dodikovo ime.
“Pa već duže vremena traju ti trendovi smirivanja tenzija, ja smatram da mi trebamo činiti sve da smirujemo te tenzije, u našem susjedstvu osobito”, rekao je Plenković, a na pitanje smatra li da BiH prijeti raspad odgovara: “Pa mi ćemo učiniti sve da do toga ne dođe, to ne bi nikome bilo dobro”.
Sasvim je jasno, predsjednik Milanovć otvorenom podrškom Dodiku osobno, Plenkoviću ne olakšava put u BiH. Pogotovo u trenutku kad se sve glasnije govorio sankcijama prema ključnim ljudima RS-a, uključujući Dodika.
“Jest, taj čovjek je zaslužio sankcije, i mnogi drugi, ali problem BiH nije pitanje koga će se kazniti. Jedina sankcija koja bi možda sada pomogla je da se ljudi poput Dodika smijene jer oni su samo pijuni u jednoj mnogo većoj igri i kao pijuni ne mogu više braniti niti svoje interese”, smatra Muhamed Šaćirbegović, bivši ministar vanjskih poslova BiH.
U međuvremenu, klubovi parlamentarnih stranaka u Parlamentu Federacije BiH koji su europskim i američkim predstavnicima obećali otkloniti barijere u funkcioniranju vlasti, održavaju još jedan sastanak bez dogovora,
“Apsolutno je nedopustivo da izborno povjerenstvo, dakle tijelo koje provodi izborni zakon, da bude zakonadavac i da svojim odlukama popunjava postojeće odredbe izbornog zakona, to je apsolutno neprihvatljivo i antidemokratski samim tim ukoliko ne izvršimo izmjene izbornog zakona, nema uvjeta za izbore”, kaže HDZ-ov Marinko čavara.
“Ono što je na neki način najvažnije je da je gospodin Čavara potvrdio da je njihov ključni alat u blokiranju Federacije Dom naroda i da ne možemo govoriti o tehničkim, već političkim rješenjima deblokade”, rekla je pak Sabina Ćudić iz Nove stranke.
A SDP Igor Stevanović je pak kazao: “Ovo osobno doživljavam kao jednu psihoterapiju na kojoj je svatko iznio svoje mišljenje zašto je ugrožen”.
Dakle, još jedan sastanak u nizu na kojem nije dogovoreno ništa, osim datuma sljedećeg druženja – već u ponedjeljak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare