Liga prvaka: City pobjedom u Italiji izbacio Romu

Nogomet 10. pro 201422:49 > 23:01
EPA/CLAUDIO PERI

Posljednja večer nogometne Lige prvaka u ovoj godini donijela je i posljednja dva putnika u osminu finala, a to su Manchester City i Schalke.

Engleski prvak je u Rimu u izravnom sudaru za drugo mjesto u skupini E pobijedio Romu 2-0, te po prvi put izborio plasman u drugi krug natjecanja. Gosti su na Olimpicu nastupili bez dvojice ponajboljih igrača Sergia Aguera i Yaye Tourea no pružili su odličnu predstavu. City je poveo golom Samira Nasrija u 60. minuti, a slavlje ‘Građana’ potvrdio je Pablo Zabaleta u 86. minuti. Roma je najbliže golu bila u 72. minuti kada je Manolas uzdrmao vratnicu.

U drugom dvoboju iz E skupine Bayern je u Munchenu pobijedio CSKA Moskva 3-0 i potvrdio prvo mjesto. Golove za bavarski sastav zabili su Thomas Muller iz jedanaesterca u 18. minuti, Sebastian Rode u 84. minuti, te Mario Gotze u sudačkoj nadoknadi.

Bayern i City idu u osminu finala, Roma natjecanje nastavlja u Europskoj ligi, a CSKA je završio svoju europsku priču.

U derbiju F skupine Barcelona je na Camp Nou pobijedila Paris Saint-Germain 3-1 osvojivši prvo mjesto u skupini. Francuski prvak je poveo golom Zlatana Ibrahimovića u 15. minuti, no Barca je do poluvremena okrenula rezultat golovima Lea Messija (19) i Neymara (42), a potom u 78. minuti potvrdila pobjedu golom Luisa Suareza. Ivan Rakitić je ušao u igru u 67. minuti umjesto Pedra.

U drugom susretu Ajax je u Amsterdamu pobijedio Apoel 4-0 i izborio plasman u Europsku ligu. Sva četiri gola su pala u nastavku, a strijelci su bili Lasse Schone (45+1-11m, 50), Davy Klaassen (53) i Arkadiusz Milik (74).

U skupini G Chelsea je i prije zadnjeg kola osigurao ‘jedinicu’, a na Stamford Bridgeu je pobijedio Sporting 3-1 otvorivši vrata drugog kruga Schalkeu. Nijemcima je trebala pobjeda u Mariboru i teškom mukom su slavili 1-0.

Golove za ‘Bluese’ zabili su Cesc Fabregas (8-11m), Andre Schurrle (16) i John Obi Mikel (56), dok je strijelac za Sporting bio Jonathan Silva (50).

U drugom dvoboju Schalke je stigao do važna tri boda golom Maxa Meyera u 62. minuti.

Chelsea je slavio u skupini sa 14 bodova, Schalke je sakupio osam, Sporting sedam, a Maribor tri boda.

U skupini H Porto i Šahtar su i prije zadnjeg kola osigurali prva dva mjesta, a u međusobnom susretu u Portugalu odigrali su 1-1. Gosti su poveli golom Tarasa Stepanenka (50), a izjednačio je Aboubakar u 87. minuti. Darijo Srna nije nastupio za Šahtar zbog ozljede.

Athletic Bilbao je pobijedio BATE Borisov 2-0 i osigurao plasman u Europsku ligu. Strijelci za baskijski klub bili su San Jose (47) i Markel Susaeta (88).

Plasman u osminu finala Lige prvaka izborili su Atletico Madrid, Real Madrid, Monaco, Borussia Dortmund, Bayern Munchen, Chelsea, Porto, Barcelona kao pobjednici skupine, te Juventus, Basel, Bayer Leverkusen, Arsenal, Šahtar, Manchester City, PSG i Schalke kao drugoplasirani sastavi. U Europsku ligu sele Olympiakos, Liverpool, Zenit, Anderlecht, Roma, Ajax, Sporting i Athletic Bilbao.