GNK Dinamo Zagreb danas slavi 70 godina svog postojanja.
9. lipnja 1945. godine osnovan je nogometni klub Dinamo iz Zagreba, klub koji na današnji dan obilježava 70 godina svoga postojanja i klub koji se može smatrati nastavkom velike tradicije zagrebačkog nogometa koja datira još sa početka 20. stoljeća, i također klub koji je nastavio tradiciju poznatih zagrebačkih nogometnih klubova Građanskog i HAŠK-a. Ime kluba usvojeno je, prema nekim tvrdnjama, na prijedlog bivšeg HAŠK-ovca i igrača Građanskog, Ivice Medarića, a također prema nekima, i po uzoru na moskovskog imenjaka. Okosnicu kluba činili su bivši igrači Građanskog i HAŠK-a, uz još poneke igrače iz ostalih prijeratnih zagrebačkih klubova. Izdvojimo samo neka imena poput Franje Wolfla, Zvonka Monsidera, Ratka Kacijana, Željka Čajkovskog, Ivana “Oskara” Jazbinšeka i dr. Novoosnovani klub ubrzo je stekao veliku popularnost među građanima, a svoju prvu povijsnu utakmicu odigrao je već 23. lipnja i to protiv reprezentacije Zrakoplovstva. Dinamo je pobijedio 2:0 golovima Ivice Medarića i Nikole Dukovića.
Jugoslavensko razdoblje
Odmah od prve sezone, 1946. godine Dinamo je postao član prve jugoslavenske nogometne lige u kojoj je, sve do njezinog raspada bio stalni član, a uz beogradske klubove Crvenu Zvezdu i Partizan te Hajduk iz Splita, činio je tzv. “veliku četvorku” jugoslavenskog nogometa. U razdoblju od 1946. do 1991. Dinamo je četiri puta bio prvak Jugoslavije ( 1948, 1954, 1958 i 1982. godine) te još sedam puta osvajač Kupa maršala Tita ( 1951, 1960, 1963, 1965, 1969, 1980 i 1983. godine). Uz to je Dinamo bio klub koji je najviše puta bio drugoplasirani klub lige te je uz osvojenih 7 kupova maršala Tita još 8 puta poražen u finalu. Mnoga su velika nogometna imena u tom razdoblju nosila plavi dres. Zauzelo bi previše mjesta kada bi se sada nabrojala sva ta velika imena zagrebačkog kluba, a vjerojatno bi se poneko i zaboravilo. Spomenimo radije neke legendarne utakmice koje su obilježile Dinamovo jugoslavensko razdoblje.
1948. godine Dinamo je osvojio svoj prvi naslov prvaka Jugoslavije, a jedna od ključnih pobjeda na putu prema naslovu bila je pobjeda nad Partizanom 1:0 u Zagrebu golom Aleksandra Benka. 1954. godine Dinamo je osvojio svoj drugi naslov, a ključna utakmica odigrana je u Zagrebu u pretposljednjem kolu kada je u Zagrebu gostovala Crvena Zvezda.
Beograđani su prije tog dvoboja imali bod prednosti tako da im niti remi nije predstavljao neuspjeh. Dinamo se dugo mučio i konačno dočekao svoju priliku u posljednjoj, 90. minuti utakmice kada je Stojan Osojnak zabio za 1:0 pobjedu Dinama i plasman na vodeću poziciju lige. U posljednjem kolu Dinamo je sa 6:0 deklasirao Lokomotivu i potvrdio naslov. 1958. godine Dinamo je osvojio treći naslov, a u toj sezoni pobijedio je Crvenu Zvezdu u Beogradu 2:1, Hajduka 4:0 u Zagrebu, a na Maksimiru je pobijeđen i Partizan rezultatom 1:0. 1960. godine Dinamo je osvojio Kup maršala Tita i to pobjedom 3:2 protiv Partizana u Beogradu. Golove za Zagrepčane postigli su Dražan Jerković (2) i Luka Lipošinović. 1965. godine Dinamo je osvojio tek 8. mjesto u prvenstvu, no osvojio je svoj četvrti Kup i to nakon pobjede 2:0 nad Crvenom Zvezdom u Beogradu, 3:0 nad Partizanom u Zagrebu i 2:1 protiv Budućnosti u finalu.
Godine su polako prolazile, naslova prvaka nije bilo od 1958. i čekale su se pune 24 godine kako bi “plavi” ponovo osvojili naslov prvaka. Pod vodstvom karizmatičnog Miroslava “Ćire” Blaževića, Dinamo je osvojio naslov prvaka 1982. godine. Te sezone plavi su svladali Partizana 1:0 u Zagrebu u jesenskom dijelu prvenstva koji su završili na drugom mjestu. Na proljeće su zaigrali kao u transu, a utakmice koje su bez sumnje napunile igrače dodatnim samopouzdanjem i pokazale im da mogu do naslova bile su protiv Crvene Zvezde u Zagrebu(3:0) i Hajduka u Splitu koju su Zagrepčani riješili u svoju korist 2:1 golovima Zajeca i Deverića. Te sezone osvojen je i posljednji naslov prvaka Jugoslavije, a sljedeće godina Dinamo je osvojio i svoj posljednji trofej u Jugoslaviji, svoj sedmi Kup maršala Tita svladavši u finalu Sarajevo 3:2 golovima Kranjčara (2) i Cerina.
Dinamo nakon toga nije više osvojio niti jedan trofej u razdoblju Jugoslavije premda je 1990. bio blizu. No plavi nisu izdržali utrku sa Crvenom Zvezdom, i na kraju su završili na drugom mjestu, u sezoni koju je nažalost obilježila neodigrana utakmica na Maksimiru 13. 5. 1990. godine. Svoju posljednju sezonu u Jugoslaviji Dinamo je 1991. godine također završio na drugom mjestu iza Crvene Zvezde.
Legendarna 1967. godina
1967. godine Dinamo je osvojio svoj dosada jedini europski trofej, Kup velesajamskih gradova, preteču kasnijeg Kupa UEFA, današnje Europske lige.
Pohod na pehar Dinamo je otpočeo protiv Spartaka iz Brna kojeg je prošao bacanjem novčića. U prvom susretu Spartak je slavio 2:0, a u zagrebačkom uzvratu Dinamo je također pobijedio 2:0 i o putniku u drugo kolo odlučivala je sreća koja je bila naklonjenija Dinamu. U drugom kolu protivnik je bio škotski Dunfermline. U prvoj utakmici Škoti su slavili 4:2 na svom terenu, ali u uzvratu Dinamo je pobijedio sa potrebnih i dovoljnih 2:0 i ušao u treće kolo gdje ga je čekao imenjak iz rumunjskog Pitestija. Dinamo je prvu utakmicu igrao u Rumunjskoj i pobijedio 1:0 golom Zambate. U uzvratu u Zagrebu bilo je 0:0 i Dinamo se plasirao u četvrtfinale gdje ga je čekao talijanski Juventus. Izvrsnom igrom u gostima Dinamo je odigrao 2:2 u Torinu, a u uzvratu u Zagrebu jednu od svojih najboljih europskih utakmica ikada i nokautirao slavnog protivnika rezultatom 3:0 te prošao u polufinale. Protivnik u polufinalu bio je njemački Eintracht iz Frankfurta, a prvi susret igrao se u Njemačkoj. Dinamo je doživio težak poraz, 3:0, i činilo se da je priči kraj. No trener Branko Zebec i igrači nisu mislili tako i u uzvratu je uslijedila prava drama. Dinamo je na brzinu poveo 2:0 i potom u 87. minuti golom Josipa Gucmirtla došao do 3:0 i anulirao prednost Eintrachta iz prve utakmice. U produžetku je junak utakmice, Stjepan Lamza, iznudio jedanaesterac, a hladnokrvni Rudolf Belin postigao četvrti gol za Dinamo i put u finale bio je otvoren. U finalu je čekao Leeds United, a prvi susret igrao se na maksimirskom stadionu. Dinamo je golovima Marijana Čerčeka i Krasnodara Rore pobijedio 2:0 i sačuvao prednost u uzvratnoj utakmici igranoj dva tjedna kasnije u Leedsu. Vrijedi podsjetiti na sastav koji je Dinamu donio europski trofej: Škorić, Brnčić, Gračanin, Belin, Ramljak, Blašković, Čerček, Pirić, Zambata, Gucmirtl i Rora.
https://youtube.com/watch?v=vKs9P_5bK6A
Razdoblje od neovisnosti do danas
Raspadom Jugoslavije nastala je Hrvatska nogometna liga. Dinamu 1991. godine promijenjeno ime u HAŠK-Građanski, a klub je od 1993. godine nosio ime Croatia koje navijači nikako nisu htjeli prihvatiti. Klubu je na Valentinovo 2000. godine ponovo vraćeno ime Dinamo, ime koje klub nosi i danas. Od razdoblja hrvatske neovisnosti Dinamo je bio prvak 1993, 1996-2000. zatim 2003, te od 2006. pa sve do posljednjeg prvenstva osvojenog ove godine te je još 14 puta osvajao Kup Hrvatske.
Dinamo je već duže vrijeme neprikosnoven u hrvatskim natjecanjima, a ono što se od kluba već duže vrijeme očekuje je značajniji europski iskorak. Dinamo nije prezimio u Europi još od 1970. godine, nekoliko je puta bio blizu tom ostvarenju, no “plavi” u tome još uvijek nisu uspjeli. Bilo je i nekih sjajnih europskih utakmica, podsjetimo na pobjede protiv Partizana, Celtica, Ajaxa, Villareala i dr. no europski iskorak je ono što se u budućnosti očekuje od Dinama, kluba bogate i slavne prošlosti.
https://youtube.com/watch?v=hgGSMTJ_Qow