CIPAR 0-3 HRVATSKA Livaja dokrajčio Ciprane, Gvardiol do prvijenca

Nogomet 08. lis 202119:27 > 22:40 0 komentara
Goran Stanzl/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija ostvarila je novu kvalifikacijsku pobjedu u skupini H za odlazak na SP 2022. godine. U gostima je Hrvatska s 3-0 svladala Cipar.

Prvi pogodak postigao je Ivan Perišić u drugoj minuti nadoknade prvog dijela, nakon lijepe asistencije Modrića, dok je pobjedu u 80. minuti potvrdio Joško Gvardiol, svojim premijernim reprezentativnim golom.

U prvoj minuti dvoboja odmah je moglo biti neugodno za Hrvatsku kada je pogriješio debitant Stanišić. Doslovno je predao loptu Sotiriou, ali na sreću po Hrvatsku stvar se nije potpuno zakomplicirala.

Nakon te situacije odmah je bilo primjetno u kojem smjeru će ići utakmica. Hrvatska je dominirala posjedom i kružila je oko domaćeg šesnaesterca, dok je Cipar bio orijentiran defanzivi te je čekao šansu iz kontranapada.

U 13. minuti prvu je šansu za Hrvatsku imao Kramarić, ali je pucao prilično visoko, dok je brzo nakon toga pokušao i Sosa. Od početka je aktivan bio Luka Modrić čija je solo akcija u 18. minuti skoro završila pogotkom iz mrtvog kuta.

Uslijedila je šansa Perišića pa u 23. minuti pogodak Kramarića, koji je poništen zbog zaleđa, a uskoro nakon toga opet je prijetio Perišić.

Najbolji domaći igrač je bio Sotiriou koji je u 40. minuti skoro šokirao hrvatsku obranu i Livakovića. I kada se očekivao kraj prvog dijela izvela je Hrvatska sjajnu akciju. Loptu je dobio Modrić koji je odlično proigrao Ivana Perišića, a ovaj je plasirao loptu u ciparsku mrežu za 1-0.

Odmah na startu drugog dijela, u 52. minuti, Hrvatska je dobila šansu povećati prednost iz jedanaesterca. Nakon prekršaja na Kramariću s bijele točke je pucao Modrić, ali je ciparski vratar Michael zaustavio njegov udarac.

Imala je Hrvatska potom sjajne šanse, ali Vlašić, Perišić, Modrić i ostali ili nisu bili precizni ili bi sjajno intervenirao Michael. Tri boda su i definitivno potvrđena u 80. minuti kada je, nakon kornera, na drugoj vratnici loptu dočekao Gvardiol koji je zabio za 2-0, a u samoj završnici u strijelce se upisao i Livaja za konačnih 3-0.

Hrvatskoj u ponedjeljak slijedi novi test, domaća utakmica u Osijeku protiv Slovačke.

Rusija je uz autogol Škriniara na domaćem terenu pobijedila Slovačku 1-0 pa su tako Hrvatska i Rusija i dalje bodovno izjednačene (po 16) na vrhu ljestvice.

Kvalifikacije za SP – Skupina H

Cipar – Hrvatska 0-3 (Perišić 45+2, Gvardiol 80, Livaja 90+2)

Malta – Slovenija 0-4 (Iličić 27, 60, Šporar 49, Šeško 67)

Rusija – Slovačka 1-0 (Škriniar 24-ag)

SASTAVI:

Cipar: Michail – Andreou,Soteriou, Ioannou – Psaltis, Artymatas, Kyriakou, Avraam – Papoulis, P. Sotiriou, Pittas

Hrvatska: Livaković – Stanišić, Ćaleta-Car, Gvardiol, Sosa – Brozović, Kovačić – Vlašić, Modrić, Perišić – Kramarić

TIJEK UTAKMICE

93′ KRAJ DRUGOG DIJELA

90+1′ GOOOL! Livaja zabija za 3-0!

83′ Ivanušec će zamijeniti Modrića u posljednjih desetak minuta susreta. Izašao je i Brozović, a ušao je Jakić.

80′ GOOOL! Pogodak za Hrvatsku! Gvardiol zabio prvijenac u kockastom dresu i povećao prednost Vatrenih.

77′ Modrić je potegnuo iz daljine, ali dosta neprecizno. Rezultat ostaje nepromijenjen.

76′ Sosa je ubacio loptu i pronašao Pašalića, ali i njegov pokušaj odlazi preko gola.

74′ Potegnuo je i Perišić, ali Michael ponovno na mjestu.

74′ Gužva u šesnaestercu Cipra, Livaja je potegnuo, ali lopta se odbila od igrače domaće momčadi.

68′ Dvostruka izmjena u redovima hrvatske reprezentacije. Kramarić je napustio igru, a umjesto njega na teren će Livaja. Brekalo je ušao umjesto Vlašića.

64′ Mateo Kovačić izlazi iz igre, a dodatnu svježinu unijet Mario Pašalić.

59′ VELIKA PRILIKA! Kombinacija Vlašića i Perišića nakon koje je Vlašić imao veliku priliku, ali njegov pokušaj otišao preko gola.

58′ Lijepa igra Vlašića i Perišića na rubu kaznenog prostora, ali Modrić nije uspio iskoristiti tu loptu.

52′ Hrvatska je krenula ofanzivnije i u drugom dijelu. Ciprani su srušili Kramarića u šesnaestercu i Vatreni su izborili jedanaesterac. Luka Modri izvodio je udarac s bijele točke, ali nije uspio zabiti – Michail je obranio njegov udarac.

46′ Počelo je drugo poluvrijeme.

45+3′ KRAJ PRVOG POLUVREMENA

45+2′ GOOOL! Perišić je zabio u posljednjim sekundama prvog dijela! Hrvatska vodi 1-0!

45+1′ VELIKA PRILIKA! Vatreni su imali odličnu priliku za vodstvo na samom kraju provg poluvremena. No, Avraam i Michail su spasili domaću momčad.

40′ VELIKA PRILIKA! Cipar je imao odličnu šansu, ali sjajno je reagirao Livaković. Na kraju je ipak dosuđeno zaleđe pa taj pogodak ne bi ni bio priznat.

34′ Kovačić je zaradio žuti karton. Propustit će utakmicu protiv Slovačke.

31′ Odlična lopta Gvardiola iza leđa obrane. Na njoj je Perišić koji iz prve iskosa s lijeve strane gađa suprotni kut, ali lopta odlazi malo pokraj gola.

24′ PONIŠTEN GOL! Nakon provjere VAR-a, Oliver je poništio Kramarićev pogodak zbog zaleđa. Rezultat je 0-0.

22′ GOOOL! Kramarić zabija za vodstvo! Na prvu se činilo da Kramarić neće doći do te lopte, no napadač se odlično snašao i pospremio loptu iza leđa Michaela.

19′ Vlašić se ponovno našao u zoni udarca, ali njegov pokušaj je obranio Michael.

18′ Sjajan prodor Modrića u šesnaesterac Ciprana, nanizao je nekoliko igrača, ali nažalost, udarac je bio neprecizan. Izborili su Vatreni korner, ali ni to nije dovelo do promjene rezultata.

15′ Dvije dobre prilike za Hrvatsku, ali vratar Cipra dobro reagira. Sosa je poslije kornera šutirao s više od 25 metara, ali ciparski vratar Michael je bio na mjestu. Rezultat je nepromijenjen.

13′ Vlašić je sjajno pronašao Kramarića, ali napadač se nije najbolje snašao i njegov udarac završio je preko gola.

8′ Hrvatska kontrolira posjed lopte, ali još uvijek bez prave prilike.

4′ Vatreni su uspjeli doći do kaznenog prostora domaćih, ali Sosa ni iz dva centaršuta nije uspio pronaći suigrače.

1′ Cipar je imao priliku već nakon 40 sekundi susreta, i to nakon greške debitanta Stanišića. No, Gvardiol je uspio blokirati udarac domaćih.

1′ Počeo je susret. Pravdu će dijeliti Michael Oliver.

UOČI UTAKMICE

Hrvatska je s 13 bodova na vrhu skupine, a isti broj bodova ima i Rusija koja ima nešto slabiju gol-razliku koja odlučuje u slučaju istog broja bodova. Samo prvi u skupini direktno putuje na Svjetsko prvenstvo u Katar 2022. godine, dok drugoplasirani ulazi u kompliciran i ovaj put otežan sustav dodatnih kvalifikacija.

“Očekujemo tešku utakmicu, ne smijemo se opustiti, znamo dobro koliko nam je bilo teško u Rijeci kad smo pobijedili 1:0. Cipar je pobijedio Sloveniju i izvukao bod protiv Slovačke, što znači da ima kvalitetu. Dakle, znamo što nas čeka”, rekao je izbornik Zlatko Dalić i dodao:

“Borimo se za odlazak u Katar i svaka je utakmica važna. Pritisak rezultata? Čeka nas utakmica u kojoj ćemo dominirati, imati puno veći posjed lopte. Pokušat ćemo igrati bez pritiska jer želimo do rezultata doći mirnoćom. Najvažnije je biti strpljiv, ali jednako je važno da ni u kom slučaju ne podcijenimo protivnika. Ovo su utakmice uoči kojih mnogi unaprijed upisuju naše bodove, a takve utakmice nije jednostavno igrati. Vjerujem, međutim, da će sve biti u redu”.

Duje Ćaleta-Car predvodit će zadnju liniju Vatrenih, a branič navodi da Hrvatsku očekuje teško gostovanje. “Ali, namo po što smo došli, želimo sva tri boda, jer smo svakom pobjedom bliži konačnom cilju – odlasku u Katar”, poručio je Ćaleta-Car.

Hrvatska i Cipar su igrali dva puta. U ovim kvalifikacijama Hrvatska je slavila 1:0, a u prijateljskoj utakmici prije sedam godina 2:0.

Hrvatska ima problema i s ozljedama. U predvečerje dvoboja s Cipranima Vatreni su ostali Mislava Oršića, a još prije i bez Josipa Juranovića, Dejana Lovrena i Ivice Ivušića, Probleme s ozljedama imali su i Joško Gvardiol i Filip Uremović, a Domagoj Vida tek se nedavno vratio nakon ozljede pete.