SP atletika: Fantastična Schippers na 200 metara

Ostali sportovi 28. kol 201517:43 > 17:45
REUTERS/Pawel Kopczynski

Sedmi dan Svjetskog atletskog prvenstva obilježila je Nizozemka Dafne Schippers (23), koja je na 200 metara pobijedila s nestvarnih 21.63 sekundi, što je četvrti najbolji rezultat svih vremena u toj disciplini.

Brže od nje trčale su samo Amerikanke okaljane reputacije, Florence Griffith-Joyner dva puta na OI u Seulu 1988. (21.34, 21.56) i Marion Jones u Johannesburgu 1998. (21.62). Koliko je ovo dobro vrijeme pokazuje i podatak kako je za čak osam stotinki Schippers popravila više od 30 godina star europski rekord kojega su držale Njemice Marita Koch i Heike Drechsler, dok je za 11 stotinki popravila rekord svjetskih prvenstava kojega je 28 godina držala još jedna Njemica Silke Gladisch iz Rima 1987.

Schippers, koja je lani na EP u Zurichu osvojila zlata i na 100 i na 200 metara, a sada je u Pekingu uzela svjetsko srebro na 100m, iza Jamajčanke Shelly-Ann Fraser-Pryce, te zlato na 200m. U finalu na 200m Schippers je popravila osobni rekord za čak 40 stotinki.

Srebro je s također fantastičnih 21.66, što je šesti rezultat svih vremena, osvojila Jamajčanka Elaine Thompson (23), dok je do bronce stigla dvostruka olimpijska pobjednica (Atena 2004, Peking 2008) i bivša svjetska prvakinja (Daegu 2011) u ovoj disciplini, Jamajčanka Veronica Campbell-Brown (33) sa 21.97. Osvajačice medalja ujedno su ostvarile tri najbolja rezultata ove sezone na svijetu, a osobne rekorde u finalu su trčale i četvrtoplasirana Amerikanka Candyce McGrone (26) sa 22.01 i Britanka Dina Asher-Smith (19) sa 22.07.

Iznenađujuća svjetska prvakinja na 100 metara s preponama

Iznenađujuća svjetska prvakinja na 100 metara s preponama postala je Jamajčanka Danielle Williams (23) koja je u finalu slavila s osobnim rekordom od 12.57 sekundi. Jednako tako iznenađujuće su i osvajačice srebrne, te brončane medalje, Njemica Cindy Roleder (26) sa 12.59 i Bjeloruskinja Alina Talaj (26) sa 12.66, koje su također trčale osobne rekorde. Braniteljica naslova iz Moskve otprije dvije godine, Amerikanka Brianna Rollins (24) ostala je četvrta sa 12.67, dok je europska prvakinja, Britanka Tiffany Porter (27) završila kao peta sa 12.68. Vlasnica najboljeg rezultata sezone (12.34), Amerikanka Sharika Nelvis (25), završila je posljednja, osma sa 13.06.

Hrvatska rekorderka Andrea Ivančević (31) ostala je bez plasmana u polufinalu, ona je zapela za pretposljednju preponu nakon čega je pala, te nije prošla ciljem. Ivančević je odlično krenula u svoju polufinalnu utrku, čak je polovicom staze bila vodeća, uz bok Rollins, no nije izdržala do kraja, te je nažalost na kraju ostala bez plasmana. Ivančević je u Peking stigla nakon najbolje sezone u karijeri, 7. srpnja u Szekesfehervaru je postavila nacionalni rekord sa 12.87 sekundi, a u kvalifikacijama u četvrtak je trčala samo stotinku kasnije. Sve do nesretne pretposljednje prepone u polufinalu izgledalo je kako bi mogla i popraviti hrvatski rekord, te se možda plasirati i u finale, jer je uz Rollins, koja je pobijedila u toj utrci sa 12.71, drugo mjesto i plasman među najboljih osam izborila još Jamajčanka Shermaine Williams (25) sa 12.86. Osim Ivančević, polufinale je bilo kobno i za olimpijsku pobjednicu upravo iz Pekinga otprije sedam godina, Amerikanku Dawn Harper-Nelson (31), ona također nije završila svoju utrku nakon što je koljenom zapela već za drugu preponu i završila na tlu.

Zlato u skoku u dalj za atletičarke osvojila je Amerikanka Tianna Bartoletta

Zlato u skoku u dalj za atletičarke osvojila je Amerikanka Tianna Bartoletta (29) i to skokom od 7.14 metara što je najbolji rezultat sezone u svijetu kojega je izvela u posljednjoj, šestoj seriji. Do tada je Bartoletta držala treće mjesto sa 6.95m, iza Britanke Share Proctor (26) i Srpkinje Ivane Španović (25), koje su postavile nove nacionalne rekorde sa 7.07m, odnosno 7.01m. na kraju je to bilo dovoljno za srebro, odnosno broncu. Zanimljivo, za Bartolettu je ovo drugo svjetsko zlato u karijeri, a prvo je osvojila prije točno 10 godina u Helsinkiju. Španović je, pak, po drugi put zaredom osvojila broncu na SP, nakon Moskve 2013.

Dvostruki europski prvak na 110 metara s preponama, Rus Sergej Šubenkov (24) u Pekingu je osvojio i naslov svjetskog prvaka, a za to je morao po prvi put u karijeri trčati ispod 13 sekundi, 12.98, te tako postati 20. trkač kojemu je to uspjelo u povijesti. To je ujedno i novi ruski rekord. Srebro je sa 13.03 osvojio Jamajčanin Hansle Parchment (25), brončani s OI iz Londona 2012., a broncu svjetski rekorder i aktualni olimpijski pobjednik, Amerikanac Aries Merritt (30) sa 13.04.

Nakon prvoga dana natjecanja desetobojaca u uvjerljivom je vodstvu branitelj naslova iz Moskve i aktualni olimpijski pobjednik, Amerikanac Ashton Eaton (27) sa 4703 boda, a posebno je upečatljiv bio njegov nastup na 400 metara od 45.00 sekundi, što je najbolji rezultat ikada istrčan u desetoboju. Drugi je Kanađanin Damian Warner sa 4530, a treći Nijemac Rico Freimuth sa 4406.