Hrvatska u četvrtfinalu Europskog prvenstva u vaterpolu

Marko Lukunic/PIXSELL

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija uspjela se izravno plasirati u četvrtfinale Europskog prvenstva u Splitu zahvaljujući 5-5 (0-2, 0-0, 3-1, 2-2) remiju protiv Grčke u posljednjoj utakmici skupine B.

Hrvatska je tim remijem osvojila prvo mjesto u skupini sa sedam bodova, olimpijski doprvak Grčka je druga s pet bodova ispred Francuske s četiri i Malte bez bodova.

Po pogodak za Hrvatsku postigli su Marko Žuvela, Josip Vrlić, Konstantin Harkov, Jerko Marinić-Kragić i Rino Burić, dok su za Grčku po dva gola postigli Alexandros Papanastasiou i Angelos Vlachopoulos, a jedan Konstantinos Genidounias.

U prve dvije četvrtine Hrvatska nije uspjela postići niti jedan pogodak izvrsno raspoloženom grčkom vrataru Konstantinosu Limarakisu koji je u tom razdoblju obranih svih 10 pokušaja koji su išli u okvir njegova gola. Dodouše, većinom su to bili šutovi koji su išli ravno u njega. No, vrlo raspoložen je bio i hrvatski vratar Marko Bijač koji je s nekoliko bravuroznih intervencija zadržao svoju momčad u igri, odnosno na minusu od samo dva gola.

Početkom drugog poluvremena Hrvatska je napokon pronašla rješenje za Limarakisa, prvo je Žuvela pogodio za 1-2 u situaciji s dva igrača više nakon minutu i pol igre, da bi minutu potom Vrlić poravnao na 2-2.

Marinić-Kragić je sjajnim dalekometnim šutom u prvom napadu posljednje četvrtine doveo Hrvatsku u vodstvo od 4-3, a ispostavilo se kako je to ostalo jedino vodstvo naše reprezentacije u ovoj utakmici. Papanastasiou i Vlachopoulos su sredinom posljednjeg dijela vratili Grčku u vodstvo od 5-4 da bi Rino Burić na asistenciju Lazića pogodio za 5-5 u posljednjoj sekundi napada s igračem više 2:52 minute prije kraja.

Do kraja susreta sjajni Bijač je obranio dva vrlo teška udarca Vlachopoulosa te odveo Hrvatsku izravno u četvrtfinale koje je na programu u utorak, dok će Grčka u nedjelju u drugom krugu igrati protiv Izraela.

Sljedeći suparnik Hrvatske bit će bolji iz susreta Nizozemska – Gruzija.