Pobijedili Srbiju: Gojo, Mektić i Pavić odveli Hrvatsku u finale Davis Cupa!

Sport Klub 03. pro 202113:50 > 22:24 3 komentara
REUTERS/Guglielmo Mangiapane

Nikola Mektić i Mate Pavić pobijedili su Novaka Đokovića i Filipa Krajinovića sa 7-5, 6-1 i tako odveli Hrvatsku u nedjeljno finale Davis Cupa u kojem će se hrvatski tenisači boriti za svoj treći naslov protiv boljeg iz drugog polufinala u kojem će se u subotu sučeliti Rusija i Njemačka.

Hrvatsku je prema plasmanu u finale usmjerio sjajni 23-godišnji Splićanin Borna Gojo, 279. na ATP ljestvici, koji je u prvom pojedinačnom dvoboju svladao 33. tenisača svijeta Dušana Lajovića sa 4-6, 6-3, 6-2.

U drugom pojedinačnom dvoboju Novak Đoković je opravdao status prvog tenisača svijeta i sa 6-4, 6-2 nadigrao Marina Čilića.

Tijek događaja

Nikola Mektić / Mate Pavić – Novak Đoković / Filip Krajinović 7:5, 6:1

Najbolji igrači parova na svijetu u potpunosti su opravdali svoj status i u dvoboju protiv najboljeg tenisača svijeta u pojedinačnoj konkurenciji, dominiravši protiv Đokovića i Krajinovića tijekom cijelog odlučujućeg meča u polufinalnom dvoboju Hrvatske i Srbije.

U prvom su setu bili uvjerljivi na svom servisu, a počeli su prijetiti ‘breakom’ već u drugom gemu, kad je Đoković na servisu uspio izvući 0-40 i još jednu prednost. Mektić i Pavić su do ‘breaka’ ipak došli u 12. gemu i tako osvojili prvi set te slomili otpor srbijanskog para.

U drugom setu su od rezultata 1-1 olimpijski i wimbledonski pobjednici nanizali pet gemova te nakon 72 minute igre slavodobitno uzdignutim rukama proslavili ulazak Hrvatske u četvrto finale Davis Cupa.

Marin Čilić – Novak Đoković 4:6, 2:6

Sanjin Strukic/PIXSELL

Bio je to njihov 20. međusobni dvoboj u kojem je Đoković stigao do 18. pobjede.

Odlučujućom se pokazala završnica prvog seta u kojoj je Đoković došao do ‘breaka’ u devetom gemu u kojem je Čilić imao 40-0. Kad je servirao za osvajanje prvog seta prvi reket svijeta je spasio četiri ‘break-lopte’, 15-40 i još dvije Čilićeve prednosti, što mu je donijelo rezultatsku, ali još veću psihološku prednost.

Nakon što su obojica tenisača zadržala prve servise u drugoj dionici, Đoković je uz dva ‘breaka’ nanizao četiri gema i stvorio nedostižnu prednost. Do pobjede 6-4, 6-2 stigao je nakon jednog sata i 39 minuta.

Čiliću je presudila loša realizacija ‘break-lopti’ (0/8), dok je Đoković iskoristio tri od osam prilika za ‘break’.

Borna Gojo – Dušan Lajović 4:6, 6:3, 6:2

Na putu Hrvatske do polufinala Gojo je postao najugodnije iznenađenje cjelopkupnog završnog turnira Davis Cupa, a u skladu sa stečenom reputacijom započeo je i dvoboj protiv 33. tenisača svijeta, Dušana Lajovića. U prvom gemu je na servisu izvukao 0-30, u drugom je došao do ‘breaka’ nakon što je srbijanski reprezentativac imao 40-0.

Gojo je bio opušten i razigran, što mu je omogućilo iskorištavanje pogrešaka suparnika, kojih je u početku dvoboja bilo napretek. Hrvatski reprezentativac je došao do vodstva 4-1 i činilo se da mu je prvi set već bio “u džepu”. No, onda se dogodio veliki preokret.

Kod 4-2 i 40-0, ničim izazvan, 23-godišnji Splićanin počeo je nizati pogreške jednu za drugom. Lajović je ušao u seriju od 13 uzastopnih poena i dvaput oduzeo servis Goji. Hrvatski tenisač je do kraja seta uspio osvojiti svega jedan od 18 odigranih poena pa je Lajović nakon 42 minute došao do značajne prednosti.

Otvaranje drugog seta bilo je kopija viđenoga na početku meča, jer je Gojo osvojio prva tri gema, da bi nakon tri izjednačenja u četvrtom gemu ostao bez nove prilike za ‘break’, a u sljedećem izgubio servis.

No, za razliku od prve dionice, Gojo u drugom setu nije imao takav pad u igri. Ostao je vjeran taktici čekanja na pogreške suparnika, koje su počele dolaziti u nizovima pa je već u šestom gemu hrvatski tenisač došao do novog ‘breaka’. Stečenu prednost je lakoćom zadržao i nakon 86 minuta igre izborio odlučujući set.

Za razliku od prvog seta, u kojem je napravio 12 neforsiranih pogrešaka, Gojo je u drugom ostao na samo pet, dok ih je Lajović imao čak 15.

Igru iz drugog seta Gojo je prenio i u odlučujući, u kojem je uz dva ‘breaka’ osvojio prva četiri gema. Lajović je bio potpuno nemoćan pa je nakon gotovo dva sata igre Borna Gojo došao do pobjede i doveo hrvatsku reprezentaciju pred vrata četvrtog plasmana u finale Davis Cupa.