Washington post: Uspostavljena pravda koja nije osvetnička

Svijet 25. ožu 201612:27 > 12:31
ICTY

Rad Haaškog tribunala,okrunjen presudom bivšem vođi bosanskih Srba Radovanu Karadžiću, pomogao je konsolidaciji demokracije u bivšoj Jugoslaviji uspostavljanjem pravde koja nije osvetnička, ocjenjuje list Washington post.

Utjecajni washingtonski list u uredničkom stavu ocjenjuje da nijedna od oko 80 presuda Haaškog tribunala “nije važnija” od osude Karadžića na 40 godina zatvora zbog genocida u Srebrenici i zločina protiv čovječnosti tijekom rata u BiH 1992.-1995.

“Postoji mnogo razloga da se kritizira Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, posebno zbog suđenja brzine puža, koja su uslijedila poslije dugih odlaganja uhićenja Karadžića i (Ratka) Mladića. Ipak rad Tribunala, sada okrunjen Karadžićevom presudom, i pored svega je pomogao konsolidaciji demokracije u bivšoj Jugoslaviji ustanovljavanjem mjere pravde koja je retrospektivna, ali ne i osvetnička. Koluti pravde sporo melju, ali melju”, navodi Washington post.

List navodi da je na suđenju ustanovljeno Karadžićevo sudjelovanje u nekim od “najšokantnijih zločina nedavne europske povijesti” masovna protjerivanja nesrba, zatvaranja u “prljave koncentracijske logore”, namjerno granatiranje i ubijanje civila u Sarajevu, kao i ubojstva 8.000 muslimanskih muškaraca i mladića u Srebrenici.

“Za Europu i SAD, genocidni sukob je pobudio sjećanja na Drugi svjetski rat i osjećaj da počinitelji ratnih zločina ove generacije moraju odgovarati”, navodi Washington post u uredničkom stavu.

S raspadom bivše Jugoslavije i borbama Hrvata, Srba i Muslimana za teritorije, “najgora divljaštva su počinjena u bivšoj jugoslovenskoj republici BiH, gdje su etničke grupe ranije izmiješano živjele”, navodi Washington post.

“Uz podršku vlade Srbije i ostataka JNA u kojoj su dominirali Srbi, bosanski Srbi su proveli brutalnu kampanju ‘etničkog čišćenja’ usmjerenu uglavnom na bosanske muslimane, u kojoj su desetine tisuća izgubile živote dok je mnogo više primorano da pobjeći”, navodi Washington post.

New York Times: Presuda treba poslužiti kao upozorenje vođama u svijetu

Presuda Radovanu Karadžiću na 40 godina zatvora zbog genocida i drugih zločina treba poslužiti kao upozorenje vođama u svijetu da će odgovarati za eksploatiranje ekstremističkih stavova, ocjenjuje New York Times u današnjem izdanju.

U uredničkom se komentaru navodi da je presudom sud UN-a osigurao “zakašnjelu mjeru pravde za žrtve nekih od najgorih zločina nakon Drugog svetskog rata”.

“Presuda Karadžiću je podsjetnik na opasnosti nacionalizma i netrpeljivosti i trebao bi poslužiti kao upozorenje liderima drugdje da će zbog eksploatiranja ekstremističkih stavova biti odgovorni za njihove krvave rezultate”, navodi se u tekstu pod naslovom “Odgovornost, konačno, za agoniju Bosne”.

Neke žrtve među bosanskim muslimanima i njihove obitelji razumljivo žale što je presuda došla prekasno i što nije bilo dovoljno oštra, navodi list i dodaje da su Haaškom tribunalu bile potrebne godine da završi proces u koji su bile uključene stotine svjedoka i koji je bio zakompliciran kontekstom građanskog rata u kojem je ubijeno više od 100.000 ljudi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.