Gomila se broj neriješenih zahtjeva za azilom

Svijet 07. lip 201612:59 > 13:01
REUTERS/Stoyan Nenov

Unatoč dodatnim sredstvima i osoblju, pri njemačkom Saveznom uredu za migracije i izbjeglice (BAMF) se i dalje gomilaju neriješeni zahtjevi za pružanjem azila, priopćilo je ministarstvo unutarnjih poslova u utorak.

“U svibnju je 55.529 osoba podnijelo zahtjev za političkim azilom u Njemačkoj a riješeno je 36.500 slučajeva čime se broj neriješenih zahtjeva popeo na 460.000”, stoji u priopćenju. Iako je nakon zatvaranja balkanske rute broj izbjeglica koje pristižu u Njemačku znatno pao, od početka ove godine je oko 310.000 osoba u Njemačkoj zatražilo politički azil.

Ministarstvo unutarnjih poslova to objašnjava činjenicom da je većina osoba koje su u Njemačku pristigle u jeku najvećeg priljeva izbjeglica krajem prošle godine tek nakon nekoliko mjeseci došla na red kako bi podnijeli zahtjev za azilom. BAMF-u su početkom godine od Savezne vlade odobrena dodatna sredstva za dodatno zapošljavanje ali ta mjera očito nije urodila plodom.

Pripadnici policije također primjećuju i izvjesni raskorak između broja osoba koje prijeđu Njemačku granicu i onih koje se prijave u izbjegličke smještaje. U prosjeku trenutno dnevno u Njemačku uđe 144 osoba s namjerom podnošenja zahtjeva za azilom. Broj podnositelja zahtjeva za azilom dvostruko je veći nego u istom razdoblju prošle godine. Najveći broj izbjeglica i dalje dolazi iz Sirije iza koje slijede Irak i Afganistan. Među prvih deset zemalja po broju podnositelja zahtjeva za azilom nisu više građani Srbije, Makedonije i Bosne i Hercegovine, zemalja koje je Bundestag nedavno proglasio zemljama sigurnog porijekla čime su izgledi za stjecanje azila pali na minimum.

Građani ovih zemalja, pri čemu se uglavnom radi o pripadnicima romske nacionalne manjine, su na prvim mjestima kada se radi o broju podnositelja ponovljenog zahtjeva za azilom. Naime nakon odbijenog azila, osobe nekog vremena mogu ponovno podnijeti zahtjev obrazlažući to “promijenjenim stanjem” u zemlji porijekla.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.