Izložbom o Stepincu u EP-u nisu kršena pravila

Svijet 07. srp 201612:47 > 12:48
N1

Izložbom o hrvatskom kardinalu Alojziju Stepincu u Europskom parlamentu nisu prekršena pravila Parlamenta niti su izazvani neki neredi, ocijenio je Markus Winkler, šef kabineta predsjednika Europskog parlamenta Martina Schulza u pismu opozvanom šefu Misije Srbije pri EU Dušku Lopandiću.

“Zadatak je povjesničara da rasprave uz dokaze je li Stepinac mogao biti povezan s ustaškim režimom u Drugom svjetskom ratu”, naveo je Winkler.

Lopandić je predsjedniku Europskog parlamenta Martinu Schulza prije nego što je opozvan prenio oštar protest srpske vlade zbog organiziranja izložbe o Stepincu u lipnju, koga srpska javnost, vlasti i Srpska pravoslavna crkva smatraju ratnim zločincem.

Šef kabineta predsjednika Europskog parlamenta je u pismu Lopandiću naveo da je izložbu organizirala jedna hrvatska eurozastupnica i da je “bivši kardinal Stepinac nesumnjivo bio hrvatski nacionalist, ali ga je također papa Ivan Pavao II. proglasio blaženim”.

Winkler dodaje da je ta izložba, “imajući u vidu moguću kanonizaciju tog kardinala, bila više usmjerena na njegovu teologiju i propovjedi, nego na njegove političke i stavove vezane za ratno razdoblje”.

Visoki dužnosnik Europskog parlamenta ukazuje na to da “nedavna burna povijest na zapadnom Balkanu polovicom 20. stoljeća i dalje održava razumljivo živa sjećanja, ojačana nasilnim raspadom Jugoslavije i etničkim ratovima 1990-tih godina”.

Šef kabineta predsjednika Europskog parlamenta kaže u pismu ambasadoru Lopandiću da u potpunosti želi da podrži njegovu “zaključnu opasku da je od najveće važnosti da se ide ka pomirenju i jačanju dobrosusjedskih odnosa Srbije i Hrvatske, što smo vidjeli da se to ogledalo u Deklaraciji dvije zemlje od 20. lipnja s ciljem da se radi na poboljšanju odnosa dvije zemlje”.

Srbija je nedavno opozvala ambasadora Lopandića, upravo zbog izložbe o Stepincu u Europskom parlamentu. Ministarstvo vanjskih poslova Srbije priopćilo je 22. lipnja da Lopandić nije obаvijestio Mministаrstvo niti drugu državnu instituciju o orgаniziranju izložbe o Alojziju Stepincu i da je riječ o ozbiljnom propustu.

Prije toga, Lopandić je u pismu šefu srbijanske diplomacije Ivici Dačiću ocijenio da je njegov opoziv “ishitren” i da “drastična sankcija primenjena prema njemu ne odgovara stupnju tzv. propusta, a još manje nepostojećim posljedicama tog propusta”.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.