Hrvatska sudjeluje u izvozu oružja u krvave ratove

Svijet 27. srp 201617:37 > 17:44
N1

Dok se Europa trudi zatvoriti izbjegličku rutu, put oružja vrijedan preko milijardu eura ostaje otvoren – i veoma usnosan. Hrvatska je, nažalost, prema ovom istraživanju, vodeća izvoznica u usporedbi s drugim zemljama Centralne i Istočne Europe.

Naime, najmanje je 68 aviona tipa Iljušin IL-76 krcatih oružjem u proteklih je 13 mjeseci transportiralo naoružanje iz centralne i istočne Europe prema Bliskom istoku i Turskoj. Te su zemlje zatim oružje preusmjerile ka brutalnim građanskim ratovima u Siriji i Jemenu, otkrivaju nakon godinu dana dubinskog istraživanja Balkanska istraživačka mreža (BIRN) i Mreža za istraživanje organizovanog kriminala i korupcije (OCCRP).

Letovi su identificirani na osnovi detaljne analize redova letenja na pojedinim aerodromima, istraživanjem povijesti različitih avio-kompanija, praćenjem letova i suradnjom s izvorima iz pojedinih europskih kontrola letenja. Na Bliski istok transportirane su na ovaj način tisuće automatskih pušaka, komada minobacačke municije, raketnih bacača, protutenkovskog naoružanja i teških mitraljeza iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Bugarske, Češke, Rumunije i Slovačke.

BIRN, OCCRP

Mnogi od ovih letova usput su imali su i još po jednu stanicu – što znači da su najvjerojatnije preuzimali dodatne količine oružja i municije – prije odlaska na finalnu destinaciju.

Ova trgovina je gotovo sigurno nelegalna, tvrde stručnjaci za oružje i ljudska prava.

Čitavu trgovinu, prema riječima Roberta Stephena Forda, bivšeg američkog ambasadora u Siriji, koordiniraju američka Centralna obaveštajna sluzba (CIA), Turska i zemlje Zaljeva kroz centre u Jordanu i Turskoj. U praksi, dosta oružja prođe i ispod radara službi ovih zemalja.

Saudijci i Turci oružjem snabdijevaju i islamističke grupe koje nemaju podršku SAD i koje su u pojedinim slučajevima u sukobu sa frakcijama koje podržavaju Vojno operativni centri, dodao je Ford.

Stvarna cifra je vjerojatno daleko veća od utvrđenog iznosa od 1,2 milijarde eura, s obzirom da većina zemalja još uvek nije objavila izveštaje o izvozu oružja za 2015. i 2016. godinu.

Aerodromi u Beogradu, Sofiji i Bratislavi su glavni centri za transport oružja, pri čemu je najviše letova bilo iz Beograda, glavnog grada Srbije.

Službeni komentar MVEP-a nismo dobili.

Cijeli članak pročitajte na stranicama Balkan Insighta, a u nastavku pogledajte prilog N1 televizije.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.