Nitko u terorizam nije krenuo jer mu je Coca Cola bila vruća

Svijet 21. pro 201609:33 > 09:41
N1

Pavle Kalinić, predstojnik zagrebačkog ureda za hitne situacije gostovao je u Novom danu i komentirao teroristički napad u Berlinu.

Zagreb je, što se tiče sigurnosti, povjeren Policijskoj upravi, koja ima četiri stupnja djelovanja kada su u pitanju ovakve ugroze.

“Neke stvari potrebno je dizati na višu razinu, s obzirom da smo članice NATO-a i EU, i imamo misije u Afganistanu. Jedna jača petarda u Dubrovniku ili Zagrebu izazvala bi ozbiljne probleme, ali to treba obavještajna zajednica držati pod kontrolom… Treba djelovati proaktivno, a ne plakati kasnije”, kaže Kalinić.

No, podsjeća da je osobito važno govoriti o korjenima terorizma i liječiti njegove uzroke.

‘Nitko u terorizam nije krenuo, jer mu je Coca Cola bila vruća’

“Nitko u to nije krenuo, jer mu je Coca Cola bila vruća… Palestinci desetljećima nemaju državu. Imate pobjedu islamske revolucije u Iranu 1979., imate prosovjetsku pa američku intervenciju u Afganistanu koje traju u nedogled.. Te zemlje se vojno ne mogu nositi s tim i ovo je jedino što im preostaje”, navodi Kalinić.

Ispada da Schengen ne funkcionira, nastavlja. Europska unija nije ispunila ono na što se obvezala prema Turskoj, iz koje pristižu izbjeglice – nije liberalizirala vize, niti poslala novac. Nadalje, Grčka se ne ponaša ni kao članica NATO-a, ni kao dio EU niti dio Schengena, pa je migranti prolaze kao da je nema.

“Kad bi Europa bila odlučna onda bi se i francuske i belgijske snage nalazile na granici u Grčkoj. No, nitko ne ide rješavati ni korijen niti operacionalizaciju”, navodi Kalinić, dodajući da Hrvatska ima jako dugu granicu i ne može to sama.

Njemačka policija se ponovno vraća na mjesto zločina, jer uhićeni Pakistanac nije napadač. Koliko je teško vlastima da nađu napadača, ako je pobjegao prvu večer, upitan je.

“Teže nego odmah. Ne može policija uvijek uhvatiti svakog napadača”, kazao je. Po njemu obavještajne službe imaju veliki problem zbog jezične barijere – teško ne provoditi nadzor sumnjive komunikacije ako ne poznajete jezik dok prisluškujete telefone i nadzirete mailove.

Što se tiče Hrvatske, napominje da je za nju riskantno i radikaliziranje situacije u BiH, jer Daytonom nitko nije zadovoljan – Hrvati su manjina, Srbi se žele priključiti Srbiji, a sam proces razdruživanja Jugoslavije nije gotov i to se uvijek može zakomplicirati. Usložnjava se i situacija na globalnom planu, smatra on, jer ako se tzv. Islamska država uništi na jednom terenu, pojavit će se, još krvoločnija, na drugom: kad su se pojavili talibani, mudžahedini su bili “male bebe”, pa se pojavila Al-Kaida, pa onda IS, koji odrubljuje glave.

Na pitanje je li moguće zaštititi događaje na otvorenom od ovakvih napada, kaže:

“Ti napadi vozilima što se zalijetaju u ljude koji čekaju u grupama, tog je bilo i prije, u Izraelu, i oni imaju načine da to riješe. Imate betonske bankine gdje mogu prolaziti ljudii, a ne i vozila, ali apsolutne sigurnosti nema”, kazao je Kalinić. Naveo je i da je Njemačka kolateralna žrtva Europe i kada je u pitanju ova izbjeglička kriza, jer su se druge zemlje, poput Velike Britanije, mudro izvukle od prihvata.

‘Kapitalizam svaki put kad uđe u krizu, nađe rješenje. Recimo, Hitlera’

Budući da slijede izbori u zemljama razvijene Europe – Njemačkoj, Francuskoj, Nizozemskoj – gdje jača desnica, upitan je slijedi li udar na dosadašnju politiku.

“Kapitalizam svaki put kad uđe u krizu, nađe rješenje. Recimo, 1933. njima je rješenje bio Hitler. Krupni kapital ga je doveo, nije došao iz vrtića pa rekao: ‘Ja bih malo bio kancelar’. Isto tako, kapitalizam je sada u krizi. On je dobio zamah zadnjih desetljeća kada se raspala Istočna Europa, odnosno socijalizam i komunizam, iako je to bio državni kapitalizam; dobili su novo tržište, ali sada je taj zamah stao. I svaki put kad imate kapitalizam u krizi kroz te pore i pukotine iskulja fašizam, na ovaj ili onaj nain, kako god se zvao – fašizam, nacizam ili staljinizam”, kazao je Kalinić.

Poslovica kaže – ne dao bog da živiš u zanimljivim vremenima, ističe Kalinić, no mi osim što živimo u zanimljivim vremenima živimo i na zanimljivim prostorima.

Njemački AfD, ekstremno desna stranka Alternativa za Njemačku, osvojit će značajan postotak glasova, no to se može zaustviti koalicijom desnice i ljevice, odnosno socijaldemokracije, smatra Kalinić. Ipak, neke stvari će se morati mijenjati.

Upitan je zatim kako stoji hrvatski sigurnosni sustav. On smatra da poticaj ministra obrane Damira Krstičevića oko sustava Domovinske sigurnosti nije dovoljan te da treba jačati obavještajnu strukturu, ali ne na način da se nepotistički zapošljavaju kadrovi, nego da se redovi pune ljudima koji znaju jezike. Čak ni SAD nemaju dovoljne kapacitete za to – moraju se oslanjati na izraelske službe, ističe Kalinić.

‘Hrvatska nije ni zamišljena da vodi svoju politiku’; Alepo nije pao

Kritizirao je i medije, kao i vlast zbog odnosa prema ratu u Siriji.

“Mediji kod nas pišu da je Alepo pao – Alepo nije pao. Ako je Asad izabrani predsjednik, onda je oslobođen. Isto je s Vukovarom. Vukovar je, po meni, pao ’91., a oslobođen je mirnom reintegracijom”, kaže Kalinić, navodeći da doživljaj “pada” uvelike ovisi o perspektivi.

Promašaj bivše vlasti je bio okretanje leđa legalnoj vlasti u Siriji u samom počektu – Hrvatska je zbog toga izgubila značajna sredstva, kroz gubitak naftnih polja, na koja će doći netko drugi. Oslobađanje Alepa događa se uz rusku pomoć, a mi smo izgubili milijarde jer smo izdali Asada u odsudnom trenutku, slali smo oružje pobunjenicima, ističe Kalinić.

“No, Hrvatska nije ni zamišljena da vodi svoju politiku. Što će se jedna zemlja s pet migova koje je Jemen odbacio, recimo petljati u odnose Ukraijine i Rusiji?”, pita on.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.