Počelo obilježavanje Hanuke – židovskog blagdana svjetlosti

Svijet 16. pro 201421:12 > 21:13
Wikipedia

Paljenjem prvog plamena na velikoj menori postavljenoj na središnjem zagrebačkom trgu, židovska zajednica u Hrvatskoj započela je obilježavanja Hanuke - blagdana svjetlosti.

Velika menora i ove je godine postavljena na Trgu bana Jelačića na inicijativu Židovske organizacije Menora, odnosno njezina predsjednika rabina Pinhasa Zaklosa, kojemu se u paljenju menore pridružila i opunomoćena zamjenica zagrebačkog gradonačelnika Sandra Švaljek.

“Zagreb je poznat kao multietnička i multikonfesionalna sredina i sretni smo što danas ovdje s našim prijateljima slavimo Hanuku i da svim građanima Zagreba možemo poželjeti sve sretne blagdane i Novu godinu”, poručila je Švaljek.

Za razliku do ostalih židovskih blagdana, koje se slavi u sinagogi ili svom domu, Hanuka je namijenjena svim ljudima, neovisno o njihovoj vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti, pa se zato slavi na javnim mjestima, postavljanjem velike menore na kojoj se svake večeri pali po jedna svijeća više.

Rabin Pinhas Zaklos kazao je kako Hanuka simbolizira svjetlo naspram tame, i dobra nad zlom, pa se ovim činom Zagreb pridružuju brojnim svjetskim metropolama i potvrđuje svoju privrženost multikulturalnosti, toleranciji i razumijevanju.

Hanuka je jedan od najvećih židovskih blagdana, a slavi se 25. kisleva (sredina prosinca). Tim se praznikom spominje događaja iz 164. prije Krista kada je, nakon trogodišnjih progona i borbi, ponovno posvećen jeruzalemski Hram. Helenistički kralj iz obitelji Seleukovića, Antioh IV. Epifan, bio je zabranio židovske obrede u Hramu, te uspostavio štovanje Zeusa Olimpskog. To je potaklo židovsku pobunu, u kojoj su ih predvodili Makabejci. Nakon Epifanove smrti Hram je očišćen i ponovno posvećen

S tim je događajem povezana legenda o svjetiljci koja je nastavila gorjeti u Hramu, premda za nju nije bilo dovoljno ulja. Svetost proizlazi upravo iz duhovnog aspekta pobjede i čuda koje se dogodilo s jedinom netaknutom bočicom maslinovog ulja koja je nosila pečat Velikog svećenika. Količina pronađenog ulja je bila dovoljna tek za jedan dan gorenja u hramskom svijećnjaku, ali dogodilo se čudo i ulje je trajalo osam dana, koliko je bilo potrebno da se Hram ponovno posveti.

Zbog toga čuda svjetlosti, Hanuka se naziva i Hag Ha-urim (hebrejski Blagdan svjetlosti) a slavi se od 16. do 24. prosinca.

Svjetlost koja se rasprostire s upaljenih svijeća na velikoj menori, simbol je pobjede svjetla nad tamom te nade i vjere u bolje danas i u sretno sutra cijelog čovječanstva.