Povijesni diplomatski preokret u odnosima Kube i SAD-a

Svijet 17. pro 201417:15 > 17:16
REUTERS

Kuba je nakon pet godina zatvora pustila na slobodu američkog humanitarnog radnika Alana Grossa tijekom razmjene zarobljenika sa SAD-om, a Washington je ocijenio da je današnji potez nagovještaj nove američke politike prema Havani, javljaju u srijedu agencije.

Američki dužnosnik je kazao da je Gross pušten zbog humanitarnih razloga, a CNN izvješćuje da je tijekom razmjene zarobljenika Kuba pustila i jednog američkog obavještajca, dok je SAD na slobodu pustio trojicu kubanskih agenata.

Bijela kuća je priopćila da će se predsjednik o cijelom slučaju očitovati u podne te da će Obama također objaviti i zaokret u politici prema Kubi. Istovremeno će se o razmjeni zarobljenika oglasiti i kubanski predsjednik Raul Castro.

Kubanci su sada 65-godišnjeg Grossa uhitili 3. prosinca 2009. i potom podizvođača Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID) osudili na 15 godina zatvora za uvoz zabranjene tehnologije i pokušaj uspostave tajne internetske usluge za kubanske Židove. Njegov slučaj izazvao je podozrenje zbog prakse USAID-a da u neprijateljski nastrojenim zemljama prema Americi za tajne zadatke angažira privatne osobe.

Kuba i SAD su u neprijateljskim odnosima već više od pola stoljeća i Obamu će zasigurno u Washingtonu i unutar kubanske zajednici u Miamiu, na Floridi, dočekati bjesni komentari zbog oslobađanja trojice kubanskih agenata nakon što su u američkom zatvoru proveli 16 godina. Oni su uvjereni da će se njihovo oslobađanje na Kubi protumačiti kao pobjeda Raula Castra.

SAD normalizira odnose s Kubom u dramatičnoj promjeni

Sjedinjene Države i Kuba približavaju se normalizaciji diplomatskih odnosa koji su više od 50 godina bili prekinuti, objavit će američki predsjednik Barack Obama u srijedu navečer, a to će biti povijesni pomak u politici.

Visoki američki dužnosnici koji pregledavaju Obamin govor zakazan za podne po lokalnom vremenu (navečer po srednjoeuropskom vremenu), kažu da će SAD i Kuba razgovarati o otvaranju veleposlanstava u glavnim gradovima.

Obama je u utorak o tim promjenama gotovo sat vremena na telefon razgovarao s kubanskim predsjednikom Raulom Castrom.

Obama isto tako planira početi proces ukidanja dugogodišnjeg trgovinskog embarga SAD-a protiv Kube kao dijela niza promjena u odnosima prema tom karipskom otoku, rekao je jedan izvor iz Kongresa.

Pomak će značiti olakšavanje trgovine i transporta iz SAD-a u Kubu, kažu dužnosnici.

Američki državni tajnik John Kerry razmotrit će i status Kube kao države sponzora terorizma.

Jedan dužnosnik je rekao da se politika mijenja zbog uvjerenja unutar Obamine administracije da američki embargo protiv Kube ne djeluje.