Nakon protjerivanja IS-a Rusi obnavljaju postrojenja Ine

Svijet 13. ožu 201715:49 > 15:54
Screenshot YouTube

Nakon što je sirijska vojska uz pomoć ruskih stručnjaka za eksploziv razminirala područja naftnih postrojenja Hayan i Jihar, sirijska vlada provodi neposredne, srednjoročne i dugoročne planove o obnovi plinskog polja Hayan, koje su u vojnim operacijama u pokrajini Homs protiv terorista Islamske države nedavno oslobodile jedinice sirijske vojske.

Kao što je poznato, početkom siječnja ISIL je u blizini Palmire postavio eksploziv i raznio dio bivših postrojenja Hayan, koja su nekada bila u vlasništvu hrvatske naftne kompanije Ine, a tijekom povlačenja pred naletom sirijske vojske i boraca Hezbollaha u zrak su digli cijelo plinsko postrojenje. Bivši guverner Homsa, danas savjetnik ministra za pomirenje i integraciju Ahmed Munir kazao je za Večernji list kako sirijski i ruski inženjeri popravljaju postrojenja koja je hrvatska kompanija Ina napustila u vrijeme kada je uvela sankcije Siriji.

Između ostalog, kazao je kako se polako radi na obnovi infrastrukture na području plinskih polja Hayan i gašenju bušotina koje je ISIL zapalio tijekom povlačenja. “Unatoč tome što je šteta velika, naš je cilj plinska postrojenja što prije staviti u funkciju i proizvodnju s obzirom na to da su ona izuzetno strateški važna za Siriju. Na tim poljima, prije nego što su ih teroristi uništili, vadilo se od 10 milijuna kubičnih metara plina dnevno i time se opskrbljivao čitav teritorij Sirije koji je pod kontrolom sirijske vlade ili 60% pučanstva. Hayan je proizvodio i tri milijuna kubičnih metara čistog plina za proizvodnju električne energije te 150 tona domaćeg plina”, rekao je Ahmed Munir ističući kako trenutačno imaju problema zbog velikih redukcija električne energije te da bi povratak tih bušotina u funkciju omogućio opskrbu termoelektrana, a to bi uvelike pridonijelo normalizaciji života na području pod kontrolom sirijske vlade.

Nakon što je sirijska vojska ponovno povratila Palmiru i potjerala borce terorističke organizacije Islamske države, naftna polja Jihar, Palmira, Al Mahr i Mustadira pod punom su kontrolom sirijske vojske i potpuno sigurna. “Teroristi ISIL-a više se neće vratiti na to područje. Više neće biti razaranja, već samo obnove”, kazao je Munir.

Upitan bi li se i kada Ina mogla vratiti na svoja polja kaže da on nije kompetentan odgovoriti. “Konačnu odluku o povratku Ininih radnika u Siriju donijet će dogovor između sirijske i hrvatske vlade. Kao bivši guverner provincije Homs, pod čijom su ingerencijom bile Inine bušotine, mogu reći da sam optimist”, rekao je Munir za Večernji list.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.