SAD prijeti Pjongjangu: Bombarderi nad Korejskim poluotokom

Svijet 30. srp 201709:17 > 09:23
Reuters/Murad Sezer/Ilustracija

Dva američka bombardera letjela su tijekom subote deset sati u misiji nad Korejskim poluotokom kao svojevrstan odgovor na najnovije sjevernokorejsko probno lansiranje interkontinentalne balističke rakete, objavile su američke pacifičke zračne snage.

Bombarderima B-1B u misiji su se pridružili borbeni zrakoplovi iz Japana i Južne Koreje, navele su u priopćenju američke zrakoplovne snage.

Ova akcija je “izravan odgovor” na sjevernokorejsko lansiranje interkontinentalne balističke rakete (ICBM), izvedeno u petak i 3. srpnja, navodi se u priopćenju.

“Diplomacija ostaje najvažnije sredstvo, no imamo odgovornost prema svojim saveznicima i svojom nacijom pokazati našu nepokolebljivu odlučnost dok se planira scenarij za najgori slučaj”, kazao je u priopćenju zapovjednik pacifičkih zrakoplovnih snaga Terrence O’Shaughnessy.

“Spremni smo odgovoriti brzom, smrtonosnom i nadmoćnom snagom na mjestu i u vremenu koje odaberemo”, kazao je O’Shaughnessy dodavši da Sjeverna Koreja “ostaje najurgentnija prijetnja regionalnoj stabilnosti”.

Američki zrakoplovi poletjeli su s otoka Guama u zapadnom Tihom oceanu i doletjeli na Korejski poluotok preletjevši japanski zračni prostor, stoji u priopćenju, u kojem se dodaje da je posada tijekom misije uvježbavala presretanje i zauzimanje formacije.

Trum “vrlo razočaran” Kinom zbog Sjeverne Koreje

Američki predsjednik Donald Trump objavio je na svom Twitter računu da je “vrlo razočaran” Kinom zbog toga što nije napravila dovoljno kako bi se zaustavio sjevernokorejski nuklearni program.

Kako u nedjelju prenosi BBC, Trump je uz to naveo kako neće dopustiti da Kina “ne poduzima ništa” vezano uz problem Sjeverne Koreje.

Komentar je uslijedio samo dan nakon što je Pjongjang u petak testirao svoju drugu interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) u mjesec dana.

Sjeverna Koreja nakon ovog testiranja je ustvrdila kako je sada cijeli teritorij Sjedinjenih Država u dometu njezina naoružanja.

Nakon toga su u subotu dva američka bombardera izvodila misiju obuke nad Korejsim poluotokom zajedno s japanskim i južnokorejskim zrakoplovima.

Slanje bombardera u misiju preletanja i vježbanja nad Korejskim poluotokom “izravan je odgovor” i dio “kontinuiranog potvrđivanja američke privrženosti svojim saveznicima”, objavljeno je nakon misije zračnih snaga, a general Terrence J O’Shaughnessy, zapovjednik pacifičkih zračnih snaga, istaknuo je u priopćenju s tim u vezi da “Sjeverna Koreja ostaje najurgentnija prijetnja regionalnoj stabilnosti”.

Kina je u subotu osudila sjevernokorejsko lansiranje i pozvala sve strane na suzdržanost.

No američki predsjednik izrazio je frustriranost kineskim odgovorom, povezujući američki trgovinski deficit u odnosima s Kinom s politikom oko Sjeverne Koreje.

“Vrlo sam razočaran Kinom. Naši blesavi bivši čelnici dopustili su im da kroz trgovinu uzmu stotine milijardi dolara godišnje, no oni ipak ne rade NIŠTA za nas u pitanju Sjeverne Koreje, samo pričaju”, napisao je Trump u dva uzastopna tvita.

“Nećemo dopustiti da se to nastavi. Kina bi mogla vrlo lako riješiti ovaj problem”, napisao je američki predsjednik.

Kina, koja dijeli granicu sa Sjevernom Korejom, ujedno je njezini najbliži ekonomski i trgovinski partner.

Predsjednik Trump i njegov kineski kolega Xi Jinping razgovarali su o Sjevernoj Koreji tijekom razgovora koje su vodili ranije ove godine, nakon kojih su američki dužnosnici objavili kako dvije zemlje rade na “nizu opcija” kako bi zaustavili Pjongjang.

No od tada je Sjeverna Koreja izvela dva testiranja interkontinentalnih balističkih raketa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.