Postignut dogovor o velikoj njemačkoj koaliciji

Svijet 07. velj 201810:37 > 10:41
REUTERS/Hannibal Hanschke

Demokršćanska Unija CDU/CSU i Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) postigle su u srijedu ujutro dogovor o koalicijskom ugovoru, što su potvrdila i čelništva stranaka.

Nakon maratonskog sastanka od 20 sati dogovoreno je da socijaldemokrati (SPD) zadrže ministarstvo rada i socijale, iako je bavarska Kršćanska socijalna unija (CSU), sestrinska stranka demokršćana (CDU) Angele Merkel, htjela taj resor. 

SPD je zadržao i ministarstvo vanjskih poslova, ali i preuzeo ministarstvo financija kojim je dosad vladao CDU, što „Napokon imamo koalicijski ugovor“, proučilo je preko WhatsAppa predsjedništvo njemačke Socijaldemokratske stranke (SPD).

Prema riječima dužnosnika SPD-a, njihov čelnik Martin Schulz trebao bi preuzeti dužnost ministra vanjskih poslova.

Vodstvo SPD-a objavilo je da su umorni, ali i sretni nakon postizanja koalicijskog sporazuma s konzervativnim blokom. “Umorni. Ali sretni. Sporazum je postignut. Konačno”, objavila je stranka uz snimku sedmero nasmijanih članova SPD-a, uključujući čelnika Martina Schulza i vjerojatnog novog ministra financija Olafa Scholza, koji su sudjelovali u maratonskim pregovorima.

Socijaldemokratski gradonačelnik sjevernog njemačkog grada Hamburga Scholz spreman je preuzeti dužnost moćnog njemačkog ministra financija nakon postignutog stranačkog koalicijskog sporazuma između Merkeličinog CDU-a i SPD-a, objavili su njemački mediji.

„Gledate zadovoljne pregovarače. Problemi se moraju rješavati potpuno otvoreno i tada je dogovor nadohvat ruke“, rekao je sa svoje strane Alexander Dobrindt, predvodnik grupe zastupnika Kršćansko-socijalne unije (CSU), sestrinske stranke Merkeličine Kršćansko-demokratske unije (CDU).

Dogovorili se i oko raspodjele ministarstva

Kako javljaju njemački mediji, dogovor je postignut i oko preraspodjele resora. Tako bi SPD trebao zadržati ministarstvo vanjskih poslova, rada, pravosuđa i obitelji i dodatno bi od CDU-a trebao preuzeti ministarstvo financija.

Ministarstvo unutarnjih poslova bi trebao preuzeti CSU, a kao ministar se spominje još uvijek aktualni premijer Bavarske i predsjednik CSU-a Horst Seehofer.

Zasada je potvrđeno da će Kršćansko-demokratska unija zadržati ministarstva gospodarstva i obrane.

U noći s utorka na srijedu postignut je dogovor i oko preostale dvije sporne teme, teme reforme zdravstvenog sustava i radnog prava, zbog kojih su pregovori, koji su trebali biti okončani u nedjelju produljeni do srijede.

Prema informacijama medijske grupe Redakcijske mreže Njemačke glede radnog prava je dogovoreno da neće biti zabrane sklapanja radnih ugovora na određeno vrijeme bez konkretnog razloga kao što je to tražio SPD, ali bi broj ovakvih ugovora, ovisno o veličini poduzeća, bio snažno ograničen.

Svi sudionici u pregovorima bi se trebali sastati rano poslijepodne kako bi i formalno potvrdili završetak koalicijskih pregovora.

Njemačka kancelarka Angela Merkel se po ranijim najavama trebala u 13 sati sastati s talijanskim premijerom Paolom Gentilonijem, ali je sastanak odgođen za „iza 18 sati“.

Prije formiranja vlade članstvo SPD-a još glasovanjem mora prihvatiti koalicijski sporazum što može biti upitno jer se veliki dijelovi stranke, predvođeni socijaldemokratskom mladeži, žestoko opiru nastavku tzv. velike koalicije između demokršćana i socijaldemokrata. Glasovanje bi trebalo biti provedeno u sljedeća tri tjedna.

Njemačka kao najveća europska ekonomija u političkoj je paralizi pet mjeseci nakon parlamentarnih izbora, što izaziva zabrinutost investitora i partnerskih zemalja oko mogućeg odgađanja donošenja važnih odluka potrebnih zbog pitanja poput odlaska Velike Britanije iz Europske unije ili reforme eurozone, piše Reuters.

SPD, koji je vladao s konzervativnim blokom od 2013. godine, na izborima u rujnu je zabilježio svoj najgori rezultat od Drugog svjetskog rata, te je bio u teškim pregovorima kako bi se kod CDU-a i CSU-a zauzeo za ustupke kojima će uvjeriti svojih 443 tisuće članova da pristanu na još jednu veliku koaliciju na stranačkom referendumu u ožujku.

Dvije strane su se u nedjelju dogovorile da će investirati više od dvije milijarde eura u društveno stanovanje do 2021., da će potrošiti 12 milijardi eura na proširenje mreže širokopojasnog interneta, te namijeniti oko 33 milijardi eura općinama za razne projekte, uključujući skrb za djecu.

Sporazumili su se i oko pitanja migracija, energetike i poljoprivrede, no ostale su dvije najteže točke – zakon o radu i zdravstvo.