Odgovor Europske unije na uzlet populističke politike na domaćem terenu mora početi proračunom kako bi se njezine članice tješnje povezale i riješio problem ekonomske nejednakosti zbog kojih je počela pucati po šavovima, upozorio je povjerenik EU-a Pierre Moscovici.
“Proračun eurozone apsolutno je presudan ako se želimo uhvatiti u koštac s izazovom populizma, gorućim pitanjem nejednakosti”, kazao je europski povjerenik za ekonomsku politiku u utorak u intervjuu na rubu Opće skupštine Ujedinjenih naroda.
“Jako me brine (populizam). Mislim da predstavlja veliku prijetnju za naše demokracije, liberalne demokracije, za vladavinu prava i europske vrijednosti. Da bismo se uhvatili u koštac s tim problemom, moramo ostvariti napredak u procesu europske integracije”, kazao je Moscovici nakon razgovora u Europskoj američkoj trgovinskoj komori u New Yorku.
Uspostava proračuna za eurozonu poduprla bi reforme i ojačala proces konvergencije njezinih gospodarstava među kojima postoje velike razlike u razmjerima štete u razdobljima financijskog stresa.
“Europska kriza više nije samo ekonomske prirode – to je kriza nejednakosti, politička kriza, kriza ostvarivanja zacrtanih rezultata. Moramo bolje. To je bit reforme eurozone. Posrijedi nije tek tehničko pitanje, već u velikoj mjeri političko”, naglasio je.
Europsko se gospodarstvo stabiliziralo unatoč tim problemima i očekuje se da će se gospodarski rast u ovoj i idućoj godini zadržati na razini od oko dva posto, naglasio je Moscovici.
Osvrnuo se i na stanje u Italiji čija vlada unatoč ogromnom dugu, od 132 posto BDP-a, najavljuje veću javnu potrošnju i manje poreze, potpirujući bojazni od povećanja proračunskog deficita.
“Lopta je na njihovoj strani terena. Moja je poruka da je njihov interes, ne samo njihova dužnost, smanjenje strukturnog deficita” a time i javnog duga kako bi mogli razvijati ulaganja u gospodarstvo, naglasio je.
Objašnjavajući zašto po njegovoj procjeni pretežu rizici koji bi mogli zakočiti rast u još uvijek “solidnom i robusnom” gospodarskom okruženju, Moscovici ukazuje na aktualne trgovinske sukobe.
“Trgovinski ratovi samo proizvode situaciju u kojoj su svi na gubitku”, podsjetio je i dodao: “Sve je to apsurdno i predstavlja veliku prijetnju ili veliki rizik koji bi mogao zakočiti rast svjetskog gospodarstva”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.