Južna Koreja i Kina pozivaju Trumpa i Kima na međusobne ustupke

JUNG YEON-JE / POOL / AFP

Kina i Južna Koreja pozvale su na ustupke Sjedinjene Države i Sjevernu Koreju prije mogućeg drugog summita sjevernokorejskog vođe Kim Jong Una i američkog predsjednika Donalda Trumpa, sugerirajući da američki pritisak usmjeren ka denuklearizaciji Sjeverne Koreje ne postiže rezultate.

Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in rekao je u četvrtak da će surađivati s međunarodnom zajednicom kako bi se barem djelomično ublažile sankcije i dopustili neki međukorejski poslovi i turistička suradnja. Dodao je i da Pjongjang treba poduzeti “hrabre poteze” oko denuklearizacije kako bi dobio ustupke od Washingtona.

“Mislim da je Sjevernoj Koreji jasno da treba nuklearno razoružanje kako bi joj se ublažile međunarodne sankcije, a Sjedinjene Države shvaćaju da je potrebna odgovarajuća akcija prema ubrzanju postupka nuklearnog razoružanja Sjeverne Koreje”, rekao je Moon novinarima u predsjedničkoj Plavoj kući.

Kineski predsjednik Xi Jinping ugostio je Kim Jong Una u Pekingu ovaj tjedan i rekao da se nada da će se Sjedinjene Države i Sjeverna Koreja “sresti na pola puta”, prenijeli su kineski državni mediji. 

VEZANA VIJEST

Kina, jedini saveznik Sjeverne Koreje, i Južna Koreja koju podupire SAD, ključni su igrači dvogodišnjeg “pritiska” u kojem predvodi SAD, no obje zemlje pokazuju jače nastojanje za ublažavanjem sankcija i poboljšanja veza sa Sjevernom Korejom.

Pjongjang i Washington ipak teško dolaze do napretka u odnosima unatoč obećanju Kima na summitu s Trumpom u Singapuru u lipnju da će raditi na denuklearizaciji Korejskog poluotoka.

Sjeverna Koreja, koja razvija nuklearne i raketne programe unatoč odlukama Vijeća sigurnosti UN-a, zahtjeva od Washingtona da podigne sankcije i proglasi službeni kraj Korejskog rata (1950.-1953.).

Ti zahtjevi su bili odgovor na početne i jednostrane korake Pjnogjanga prema denuklearizaciji koji su podrazumijevali razoružanje njegove jedine poznate lokacije za nuklearno testiranje i ključne ustanove za razvoj projektila.

Sjeverna Koreja je odbila pozive za unilateralnim razoružanjem i rekla je da je sada red na Sjedinjenim Državama i međunarodnoj zajednici na ustupke poput ublažavanja sankcija.

Što se tiče Sjedinjenih Država, one su umjesto povećanja sankcija rekle da neće ukidati mjere sve dok Sjeverna Koreja ne poduzme veće korake oko odustajanja od nuklearnog oružja i raketa dugog dometa.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook| Instagram