Europa je prošle godine imala rekordan broj slučajeva ospica, djelomično zbog toga što sve više roditelja odbija cijepiti djecu, objavila je u četvrtak Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Istovremeno, rekordan broj djece dobiva cijepivo, što ulijeva nadu da širenje infekcije neće trajati dugo, kažu u WHO-u.
“Napredak je neujednačen, i unutar i između zemalja, što je dovelo do džepova u kojima su pojedinci nezaštićeni i u 2018. rezultiralo rekordnim brojem zaraze virusom”, stoji u priopćenju.
Ospice su izrazito zarazna bolest koja može izazvati gubitak sluha i oštećenja mozga u djece, a u težim slučajevima i smrt.
Da bi se spriječilo širenje virusa, procijepljenost mora biti 95 posto, što je poznato kao “imunitet krda”.
U brojnim zemljama protivnici cijepljenja nagovaraju roditelje da ne cijepe djecu, unatoč uvjerljivim znanstvenim dokazima da je cijepivo sigurno i učinkovito.
Na području europske regije WHO-a, gdje živi oko 900 milijuna ljudi, prošle se godine zarazilo 82.600 ljudi u 47 zemalja, najviše u ovome desetljeću. Sedamdeset i dva slučaja završila su smrću, a šest zemalja nije dalo podatke.
U 34 zemlje pokrivenost cjepivom bilo je ispod 95 posto, pokazuju podaci WHO-a.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.