Sudan: 4 ubijenih i deseci uhićenih prvog dana kampanje građanskog neposluha

Svijet 09. lip 201914:34 > 19:02
AFP

Četiri su osobe ubijene, a deseci pristaša sudanske oporbe uhićeni su u nedjelju, prvog dana nacionalnog pokreta "građanskog neposluha" koji organiziraju oporbene skupine tražeći civilnu vladu nakon što je u travnju svrgnut predsjednik Omar al-Bašir, a zemljom upravlja vojno vijeće.

Dvije od četiri osobe ubijene su mecima u Khartumu i susjednom gradu Omdurmanu, a dvije su osobe “pretučene i izbodene” te su umrle u bolnici u Omdurmanu, objavili su medicinski izvori.

Oni su žrtve “prijelaznog vojnog vijeća” i njegovih “milicija”, objavio je liječnički odbor, a prenosi agencija France presse.

Ukupno je od početka represije 3. lipnja ubijeno 118 osoba, navodi liječnički odbor.

Oporbene skupine počele su opći štrajk pošto su dvojica njihovih vođa uhićena nekoliko sati nakon sastanka s etiopskim premijerom Abiyom Ahmedom, kažu iz Snaga za slobodu i promjene (FFC), krovne oporbene skupine.

Etiopski premijer posjetio je Sudan kako bi pokušao umiriti krizu. Razgovarao je s tranzicijskim vojnim vijećem i članovima FFC-a nakon što su snage sigurnosti protekloga tjedna ubile desetke mirnih prosvjednika.

SAZNAJTE VIŠE

Nedugo nakon razgovora, snage sigurnosti uhitile su Ismaila Jallaba, glavnog tajnika Sudanskog pokreta za oslobođenje naroda – Sjever, te njihova glasnogovornika Mubaraka Ardola, koji je sudjelovao u razgovorima, prema FFC-u.

Snage sigurnosti uhitile su u nedjelju djelatnike aerodroma i zaposlenike sudanske centralne banke, kazalo je za dpa nekoliko njihovih kolega.

Sudanska državna televizija je u nedjelju objavila da je smijenjen Mohamed Abdallah, glavni zapovjednik snaga RSF za koje svjedoci tvrde da su sudjelovale u napadu na prosvjednike prošli tjedan. U tom napadu je, prema podacima oporbenih liječnika, umrlo 117 ljudi, no vlada tu brojku procjenjuje na 61.

Dugogodišnji predsjednik Omar al-Bašir svrgnut je i uhićen u travnju nakon višemjesečnih uličnih prosvjeda zbog teške gospodarske situacije u zemlji, te je vlast preuzelo vojno vijeće koje je obećalo upravljati zemljom u tranzicijskom razdoblju i pripremiti je za civilnu upravu.

No prosvjedi su nastavljeni jer mladi ljudi inzistiraju na civilnoj vlasti i optužuje vojsku da je dio starog diktatorskog režima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.