Papa Franjo u nedjelju je pokolj oko 1,5 milijuna Armenaca koji se dogodio između 1915. i 1917., kada je Otomansko carstvo bilo pri kraju, nazvao "prvim genocidom 20. stoljeća", uvelike riskirajući da time pogorša diplomatske odnose s Turskom, javljaju agencije.
Papa je u nedjelju zajedno s armenskim patrijarhom Nersesom Bedrosom XIX. Tarmounijem vodio misu po armenskom katoličkom obredu u spomen na 100. godišnjicu tog pokolja. Misi je nazočio i armenski predsjednik Serzh Sargasyan.
“U proteklom stoljeću čovječanstvo je doživjelo velike tragedije bez presedana. Orva, koja se uvelike smatra prvim genocidom 20. stoljeća, pogodila je vaš armenski narod”, kazao je Papa.
“Druge dvije tragedije počinili su nacisti i staljinisti. U novije vrijeme svjedočili smo masovnom istrebljenju ljudi u Kambodži, Ruandi, Burundiju, u Bosni”, dodao je papa Franjo.
Iako je papa Ivan Pavao II. riječ “genocid” 2000. u zajedničkom dokumentu upotrijebio, a Jorge Bergoglio ju je koristio više puta prije nego što je postao Papa, ovo je prvi puta da ju javno izrekao jedan Papa.
Ovaj njegov potez mogao bi narušiti odnose s Turskom koja niječe da taj pokolj predstavlja genocid i tvrdi da je broj poginulih “prenapuhan”. Ankara ističe da su poginuli prije svega bili žrtve građanskog rata i nemira tijekom raspada Otomanskpg carstva. No, papa Franjo tvrdi da je dužnost štovati uspomenu na one koji su “bezumno” ubijeni.
Prikrivanje ili negiranja zla je poput rane koju puštamo da i dalje krvari, bez da stavimo zavoj”, slikovito se izrazio papa Franjo.
Veliki broj zemalja priznalo je pokolj kao genocid, ali turski saveznici Italija i SAD izbjegavaju koristiti taj termin.
“Zazovimo božansku milost kako bi, za ljubav istine i pravde, zaliječili svaku ranu i povukli konkretne poteze mira i pomirbe između dvaju naroda koji još uvijek ne mogu postići razuman konsenzus oko tog pitanja”, poručio je Papa.
Turska tvrdi da se radi o građanskom ratu u kojem je smrt našlo 300.000 do 500.000 Armenaca i Turaka.