Uskrs u doba korone

Svijet 10. tra 202017:32 > 20:42
N1

Stotine milijuna kršćana u petak se priprema za uskrsni vikend dosad nezabilježen u svijetu, s izolacijama, karantenama, izvanrednim stanjima i policijskim satom zbog čega vjernici neće moći u crkve već će mise pratiti preko televizija ili interneta.

Trg sv. Petra u Rimu ostat će prazan. Na ekranima vjernici će slijediti Papinu misu, a u Jeruzalemu, prvi put u stoljeću, Bazilika Svetog Groba ostat će zatvorena za javnost preko uskrsnog vikenda.

U toj crkvi koju se smatra najsvetijim mjestom kršćanstva, tijekom jutra je vođena misa iza zatvorenih vrata i zatim je krenula mini procesija Stazom bola kojom se inače kreću tisuće hodočasnika iz cijelog svijeta na Veliki petak, kada se obilježava razapinjanje Krista.

Ove su godine međutim samo četiri svećenika pjevala i zaustavljala se na 14 mjesta Isusova puta, prema Evanđelju, kada je sreo majku, pao, primio pomoć u nošenju križa i sreo uplakane žene.

Ali nisu pogođeni samo kršćani. I Židovi koji slave Pesah lišeni su svojih proslava, a sigurno će biti pogođeni i muslimani čiji sveti mjesec ramazan počinje oko 24. travnja.

U kući obitelji Damjanac u Kiseljaku Bosni i Hercegovini proslavit će se predstojeći Uskrs – no neće biti kao prije. Kćer iz inozemstva ne može doći, zbog postojećih mjera na granici, ali ipak se sve mora pripremiti – jaja su ofarbana, kolači spremni. Danas se posti, zato je i trpeza takva, posna. Domaćin Ognjen kaže, u svojoj duši se nada da će već iduće godine biti kao prije.

“U nedjelju neće biti okupljanja, jedino Vitomir ako mi dođe, to će biti, ja i žena. Djeca neće dolaziti. Sve je to u izolaciji. Na selu smo odvojeno, ali pridržavamo se toga reda”, kaže Ognjen Damjanac.

#related-news_0

I Vitomir Matić neće ovaj Uskrs dočekati kao prethodnih godina. Nada se, sin iz Sarajeva u nedjelju možda dođe. Kod njega je sve u stihu…

“Pjevam ‘Oj Miloje, Miloje, što je bilo bilo je. To je prvo poluvrijeme. Drugo, što je bilo, više biti neće, sad’ se Vito svukud pješke kreće. Auto je prod’o prihvatio se štaba i polako ulicama tapa'”.

Matej Vuković na Veliki Petak dolazi na molitvu u Crkvu Sv. Ilije u Kiseljaku. Kaže, u teškom smo vremenu, ali vjeruje da će se sve prebroditi brzo. Ovo je, smatra on, jedan test za sve građane.

“Mislim da obitelj mora uvijek biti na prvom mjestu i mislim da je to veoma važno u svakoj vjeroispovjesti. Smatram da će ovakve stvari zbližiti obitelj i pokazati sve najbolje u ljudima”, ističe Vuković.

 Ni za fra Dragu Perkovića, župnog vikara župe Sv. Ilije u Kiseljaku, ovaj Uskrs neće biti kao prošli. Mise su bez vjernika. I danas, a i na Uskrs će ostati tako. Okolnosti su takve, vjernici se ne okupljaju u velikom broju u Crkvi, ovogodišnja korizma je za svećenike kao da su pastiri bez stada.

“Ili još malo kao riba na suhome. Svi skupa doživljavamo traumatično ovo vrijeme i baš u ovom vremenu, nakon dugog iskustva, svećenik sam više od 40 godina, tako mi je najteža korizma u životu. Ne samo što je nekako poremećen svakodnevni život i što su nam ograničena ljudska i građanska prava u interesa zdravlja i općeg dobra, nego doživljavam ovo vrijeme kao vrijeme u kojem čovjek silazi, u pravom smislu riječi, na zemlju”, kaže fratar.

#related-news_0

U samom Kiseljaku očekuju da na Uskrs neće biti većeg okupljanja u domovima. Mjere se, kaže načelnik Mladen Mišurić Ramljak, poštuju. Očekuje da će tako biti i u nedjelju

“Svaka obitelj koja proslavlja Uskrs će u krugu svoje obitelji obilježiti Uskrs, bez velikih obiteljskih okupljanja. Također smo pozvali sve naše sugrađane koji žive izvan BiH da odlože dolazak na blagdane dok ovo sve ne prođe. Bit će prigode u budućnosti, nadam se da sve ovo što smo izgubili nadoknadimo”, poručuje Mišurić Ramljak.

Više o događajima vezanim za koronavirus možete pročitati OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.