Das Bild, Der Spiegel: Lockdown u Njemačkoj treba početi 2. studenog

Svijet 28. lis 202015:14 > 15:16
FEDERICO GAMBARINI / POOL / AFP

Njemački mediji navode da je kancelarka Angela Merkel s predsjednicima vlada pokrajina Njemačke dogovorila mjere ograničavanja kontakta.

Das Bild, pod egidom “ekskluzivno”, navodi da će škole i vrtići ostati otvoreni, ali da Merkel traži uvođenje izvanrednog zdravstvenog stanja. Der Spiegel naziva sastanak Merkel i predsjednika vlada pokrajina “korona sastankom na vrhu” i ne koristi riječ “lockdown” koliko “ograničenje kontakata”. Pritom se navodi da bi ograničenje kontakata s najnovijim mjerama trebalo biti “ogromno”.

VEZANE VIJESTI

Der Spiegel navodi da, prema njegovim informacijama, mjere trebaju na snagu stupiti već 2. studenog.

Spiegel doznaje i to da je na sastanku Angela Merkel rekla da su njene informacije takve da će u Njemačkoj, ako se ne bi uvele “mjere ograničenja kontakata”, već tijekom sljedećeg tjedna broj novozaraženih koronavirusom dnevno skočio na 28.000, što bi bilo udvostručenje sadašnjih vrijednosti što ih dnevno objavljuje Institut Robert Koch.

Ovakvu odluku bilo je za očekivati. Predsjednik vlade Sjeverne Rajne – Vestaflije Armin Laschet (CDU) neposredno ranije izjavio je da će “studeni biti mjesec odluke”. Predsjednik vlade Bavarske Markus Söder (CSU) rekao je pak: “Bolje na vrijeme i do kraja, nego kasno i napola.”

Kakve će se mjere uvesti od 2. studenog moglo se naslutiti prije nekoliko dana kad je N1 izvijestio o namjerama kancelarke da privremeno zatvori kafiće, kino dvorane, fitness centre i slična mjesta, sve uz neke kaznene i restriktivne mjere.

#related-news_0

Najpopularniji njemački virolog Christian Drosten upozoravao je da će do pauze morati doći ovako ili onako, u svakom slučaju kad pritisak broja oboljelih postane prevelik. Objašnjavao je da je bolje sada uvesti ograničenja na kraće vrijeme kako bi se spriječile dugoročne posljedice. Objasnio je da njemački znanstvenici smatraju da bi tri tjedna takvoj stanja bila sasvim dovoljna za srušiti sadašnjih oko 15.000 novooboljelih u Njemačkoj dnevno na brojke s kojima bi zdravstveni sustav, ekonomija i društvo mogli živjeti. Također, smatraju znanstvenici, učinci takve mjere osjetili bi se kroz dulje vrijeme.

O ovakvim “malim lockdownima” ranije su s istim argumentima već odlučili da će se boriti Wales i Sjeverna Irska.

#related-news_0

Das Bild je tijekom poslijepodneva doznao detalje mjera koje naziva “lockdownom”, dok ih Der Spiegel naziva “ograničavanjem kontakata”. Na otvorenom bi se trebalo smjeti družiti, susretati najviše do 10 osoba, i to ne iz više od dvije različite obitelji, odnosno kućanstva.

Njemački građani trebali bi ili bi smjeli putovati samo u nužnim situacijama. 

Svemu skupa niti lokalne vlade, još manje savezna vlada Angele Merkel, nisu pristupili naglo, nego su o tome raspravljali bitno prije donošenja mjera. Tako je na sastanku ministar financija Njemačke Olaf Scholz izašao s nadoknadama onim tvrtkama koje će trpjeti štete uslijed ovakvih mjera; i to od 70 posto štete naviše.

Procijenio je da će takav trotjedni režim Njemačku koštati između 7 i 10 milijardi eura.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.