Analitičar: Mađarska je Putinov trojanski konj, ali ostale članice mogu učiniti jednu stvar…

Vlado Vurušić, vanjskopolitički novinar Jutarnjeg lista, gostovao je u N1 Studiju uživo gdje je s Ilijom Jandrićem komentirao summit Europske unije u Bruxellesu.

Mađarska – Putinov trojanski konj

Mađarska je u petak blokirala dogovor Europske unije o 50 milijardi eura za Ukrajinu iz proračuna Unije, a čelnici EU-a odlučili su se vratiti na raspravu u siječnju, rekao je nizozemski premijer Mark Rutte.

“Mađarska se sada definitivno pokazala kao Putinov trojanski konj u Europskoj uniji. Mađarima su odmrznuta neka sredstva Europske unije, dobili su desetak milijardi, ali to još stoji i valjda će se odmrznuti u siječnju kada će se opet glasati o pomoći Ukrajini”, kazao je Vurušić.

Upitan što znači otvaranje pregovora s Ukrajinom i Moldavijom, Vurušić je odgovorio: “To je simbolična poruka, ali podrška koja nije beznačajna. Sjetimo se da je nedavno na sastanku OSS-a u Skoplju Lavrov izravno ponovno zaprijetio Moldaviji, tako da su te dvije zemlje dobile vjetar u leđa, pogotovo Ukrajina koja ima problema s oružjem u SAD-u.”

Postavlja se pitanje može li se dogoditi ono što Portugal predlaže, a to je da 26 država članica zaobiđe Mađarsku i svaka pojedinačno dodijeli određeni iznos Ukrajini i tako osigura 50 milijardi eura pomoći.

Vurušić ovaj prijedlog smatra ostvarivim, no izražava sumnje u provedbu i način na koji bi se to moglo realizirati.

“Vjerojatno bi to opet išlo iz fondova Europske unije i na neki način bi se sredilo tako da svatko nešto doprinese, a onda Europska unija vrati. Međutim, ovo je još jedna potvrda rasprave o glasanju o tome trebaju li sve zemlje potvrditi ili je dovoljna većina glasova. Ovo što Orban već duže vrijeme radi je zapravo prilično zabrinjavajuće. Naime, Ukrajina je u delikatnoj situaciji, nedostaje joj oružja i kontraofenziva joj nije dobro prošla, a već postoje i planovi da ona odustane od sljedeće proljetne kontraofenzive, kako bi na taj način poslala poruka Rusiji da bi moglo doći do pregovora. Europa je svjesna da mora nešto napraviti jer znaju da bi pobjeda Putina značila prilično tešku situaciju”, objasnio je.

Međutim, pregovori s Putinom će biti izazovni. Vođa Ruske Federacije ističe: “Mira će biti kad ostvarimo svoje ciljeve, a to su denacifikacija Ukrajine, njena demilitarizacija i neutralan status…”

“Putin i njegovi ljudi nikad nisu rekli što zapravo nude u mirovnim pregovorima i kakvi bi ti pregovori bili. Ono što je Putin rekao je nešto od čega Rusija ne odustaje od prvog dana kada je Rusija napala Ukrajinu. Evidentno je da oni još uvijek misle da mogu postići ono zbog čega je akcija i pokrenuta, a to je kapitulacija današnje vlasti u Ukrajini, odnosno potpuna rusifikacija Ukrajine”, kazao je.

“Politika Europske unije nikako da se čvršće postavi prema Ukrajini. Europa mora shvatiti što bi za nju značio poraz Ukrajine, odnosno dolazak ruskih tenkova na granice Europske unije. Tu je zasigurno sljedeća Moldavija, Gruzija, a sve češće se otvoreno prijeti i Baltiku”, dodao je.

Zapadni Balkan

Na pitanje je li pošteno da se otvaraju pregovori s Ukrajinom i Moldavijom, a ne s BiH te jesu li za to najviše krivi njihovi političari, Vurušić odgovara: “Nažalost jesu. Naravno, tu je pitanje Republike Srpske te Dodikova politika koja je politika opstrukcije svega što se događa u BiH, destabilizacije i destrukcije.”

“Potpuno je jasno da je Dodik jedan od eklatantnih Putinovih igrača na ovom prostoru, a Putinova politika prema Balkanu je politika destabilizacije. Otvaranjem pregovora s Bosnom i Hercegovinom, dalo bi se pregovarati i otvarati neka poglavlja i nadzirati reforme koje su potrebne. U prvoj polovici sljedeće godine, Bosna i Hercegovina bi konačno mogla otvoriti pregovore, što bi bio značajan korak za cijelu regiju”, dodao je.

N1

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok