Eskalacija s Iranom mogla bi biti rizična: Izrael je ranjiviji nego što se čini

Svijet 07. lis 202419:22 0 komentara
Izraelska vojska, IDF
REUTERS/Avi Ohayon/ilustracija

Nakon masovnog iranskog napada projektilima, izraelski dužnosnici tvrdili su da je njihova obrana ostala čvrsta. Izraelske obrambene snage (IDF) priopćile su da je Iran lansirao više od 180 projektila, a objavljeno je jako malo informacija o šteti.

Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost, Jake Sullivan, rekao je da je napad bio neučinkovit. Izrael je pak najavio odmazdu, no analitičari smatraju da bi ova početna izvješća nakon napada mogla dovesti u zabludu, piše Guardian.

Satelitske snimke i snimke na društvenim mrežama pokazuju kako projektil za projektilom pogađa zračnu bazu Nevatim u pustinji Negev i izaziva sekundarne eksplozije, što ukazuje da su unatoč visoko hvaljenoj učinkovitosti izraelske protuzračne obrane Iron Dome i Arrow, iranski udari bili učinkovitiji od ranijih napada.

Stručnjaci koji su analizirali snimku zabilježili su najmanje 32 izravna pogotka u zračnu bazu. Čini se da nijedan nije prouzročio veću štetu, ali neki su sletjeli blizu hangara u kojima su smješteni izraelski zrakoplovi F-35, koji se smatraju najcjenjenijim vojnim sredstvima zemlje.

Iran može snažno udariti na Izrael

Da su rakete bili ispaljene na Tel Aviv ili neke druge osjetljive i visoko vrijedne mete, poput rafinerije nafte Grupe Bazan blizu Haife, šteta bi bila daleko veća i ozbiljnija.

Decker Eveleth, analitičar iz grupe za istraživanje i analizu CNA, koji je analizirao satelitske slike, ustvrdio je da je ovaj napad pokazao da Iran može snažno udariti na Izrael, ako se na to odluči.

“Zračne baze su teške mete, i vrsta mete koja vjerojatno neće uzrokovati mnogo žrtava. Iran bi mogao odabrati drugu metu – recimo, gusto nabijenu bazu kopnenih snaga IDF-a ili metu unutar civilnog područja – a raketni napad tamo bi rezultirao velikim brojem žrtava”, naveo je Eveleth.

Još jedan problem za Izrael je ekonomija dugotrajne razmjene vatre s Iranom, tzv.’milo za drago’ ciklus napada. Izraelske zalihe protuzračne obrane su skupe i ograničene, što znači da bi zemlja mogla postati ranjivija na iranske napade kako sukob bude odmicao.

Potencijalne mete izraelske odmazde

“S obzirom da se čini da se Izrael već javno obvezao da će napasti Iran, ovo vjerojatno nije posljednji put da ćemo vidjeti razmjenu projektila”, dodaje Eveleth koji navodi da, dugoročno gledano, Izrael takve razmjene neće moći priuštiti.

Dugoročno, Izrael bi mogao ciljati proizvodne linije i infrastrukturu iranskih balističkih projektila kako bi spriječio napade. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je dugo tvrdio da je iranski program balističkih projektila jednako opasan za Izrael kao i njegov nuklearni program.

Čini se da je izraelski protunapad neizbježan. Potencijalne mete izraelske odmazde uključuju iranske vojne objekte – uključujući vojne lokacije ili zapovjedne i kontrolne centre Islamske revolucionarne garde – i energetsku infrastrukturu, poput rafinerija nafte, što bi moglo dovesti do sličnog udara na Izrael. Postoji i opcija izravnog udara na iranski nuklearni program, što je Iran nazvao prelaskom crvene linije.

Ali Vaez , direktor projekta za Iran pri NGO Crisis Group, ne vjeruje da će se Izrael odlučiti za simboličan napad. Upozorio je da bi u neprestanoj razmjeni s Iranom, što u svakom trenutku može izmaknuti kontroli, moglo doći do žrtava u Izraelu, što bi onda rezultiralo daljnjom eskalacijom, a to bi onda moglo povući i SAD, što bi u konačnici rezultiralo uključivanje iranskih saveznika koji ciljaju američke snage i baze u regiji.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!