Kada je zalutali projektil prošlog tjedna pao na poljski pogranični grad i ubio dvoje ljudi, dio europskih čelnika brinula je moguća nepromišljena reakcija poljske desničarske vlade jednako kao i mogućnost da je Rusija naredila napad.
Razlog za to leži u svjesnosti međunarodne zajednice o dugotrajnom nepovjerenju Poljske prema svemu ruskom i dubokoj antipatiji sadašnje vlade prema Moskvi.
Međutim, umjesto da izgubi živce, Varšava je stoički reagirala, stavivši svoje oružane snage u stanje pripravnosti, istovremeno držeći svoj barut suhim sve dok nije postalo jasno što se dogodilo. Ta je smirenost nastala iz jednostavne stvarnosti koja je godinama zaobilazila veći dio Europe – Poljska ima nedvojbeno najbolju europsku vojsku i samo će jačati, piše Politico u svojoj novoj analizi pod naslovom “Upoznajte nadolazeću europsku vojnu supersilu: Poljsku.”
Poljska paranoja u vezi s Rusijom potaknula ju je da izbjegne prevladavajuće uvjerenje u većem dijelu Europe da je konvencionalno ratovanje stvar prošlosti. Umjesto toga, grade ono što je sada na putu da postanu najveće kopnene snage EU-a.
“Poljska vojska mora biti toliko moćna da se ne mora boriti samo zbog svoje snage”, rekao je premijer Mateusz Morawiecki uoči Dana neovisnosti Poljske.
To je promjena koja je osobito odjeknula među nezamjenjivim saveznikom Poljske.
“Poljska je postala naš najvažniji partner u kontinentalnoj Europi”, rekao je visoki dužnosnik američke vojske u Europi, navodeći ključnu ulogu koju je Poljska odigrala u potpori Ukrajini i u jačanju obrane NATO-a na Baltiku.
Dok Njemačka, inače tradicionalno ključni američki saveznik u regiji, ostaje okosnica u vidu logističkog središta, beskrajne rasprave Berlina o tome kako da ožive svoju vojsku i nedostatak strateške kulture ometali su njegovu učinkovitost kao partnera, dodao je američki dužnosnik.
Istovremeno, Poljska već ulaže znatna sredstva u vojno jačanje. Službena Varšava je priopćila da će povećati ciljanu potrošnju za obranu s 2,4 posto bruto domaćeg proizvoda na 5 posto. Za usporedbu, Njemačka, koja je prošle godine potrošila oko 1,5 posto BDP-a na obranu, raspravlja sada može li ispuniti NATO-ov zahtjev za ulaganjem u obranu u vrijednosti od 2 posto BDP-a.
Ambiciozni ciljevi
Poljski ministar obrane Mariusz Błaszczak obećao je u srpnju da će njegova zemlja imati “najmoćnije kopnene snage u Europi”. I na dobrom je putu, ocjenjuje Politico.
Poljska, naime, već ima više tenkova i haubica od Njemačke i na putu je da ima mnogo veću vojsku, s ciljem od 300.000 vojnika do 2035. Usporedbe radi, Njemačka trenutno ima 170.000 vojnika.
Poljska vojska danas broji oko 150 000 pripadnika, od kojih 30 000 pripada novim snagama teritorijalne obrane osnovanim 2017.
Za razliku od Njemačke, koja se bori da privuče nove trupe, poljska regrutacija privlači pozornost.
“Poljaci imaju mnogo pozitivniji stav prema svojoj vojsci od Njemačke jer su se morali boriti za svoju slobodu. U vojnim krugovima nitko ne dovodi u pitanje kvalitetu poljske vojske”, rekao je Gustav Gressel, bivši austrijski vojni časnik i sadašnji stručnjak za sigurnost u Europskom vijeću za vanjske poslove.”
Međutim, druga je stvar hoće li se poljska vojna moć pretvoriti u politički utjecaj u Europi. Do sada se to nije dogodilo, velikim dijelom zato što centrističke snage koje dominiraju EU-om ne vjeruju poljskoj vladi, koju kontrolira nacionalistička Stranka prava i pravde (PiS).
“Poljska se politički drži ispod svoje težine zbog svojih unutarnjih sukoba”, dodao je Gressel, ističući unutarnje borbe koje postoje čak i unutar PiS-a oko smjera zemlje i koliko daleko ići u kompromisu s Europom.
Međutim, jedina stvar oko koje se razjedinjene poljske političke stranke mogu složiti jest nužnost jačanja vojske.
Korejsko oružje
Iako je Washington pozdravio obećanja Poljske o izdvajanjima za obranu, postoje i sumnje hoće li Varšava doista to učiniti, kao i frustracija što se zemlja okreće Južnoj Koreji za neke od svojih najvećih kupnji.
Poljska je ovog proljeća potpisala ugovor vrijedan 23 milijarde zlota (4,9 milijardi eura) za 250 tenkova Abrams iz SAD-a koji predstavljaju brzu zamjenu za 240 tenkova iz sovjetske ere koje su poslali u Ukrajinu.
Poljsko zrakoplovstvo opremljeno je američkim F-16, a Varšava je 2020. potpisala ugovor vrijedan 4,6 milijardi dolara za 32 lovca F-35. Ali fokus njihove nedavne vojne potrošnje bila je Južna Koreja s kojom su potpisali niz ugovora o kupnji tenkova, zrakoplova i drugog oružja u vrijednosti od 10 do 12 milijardi dolara.
“Nijedna zapadna zemlja ne želi toliko i tako brzo povećati svoju vojsku. Tko god da dobije poljske poslove s oružjem, čekaju ga desetljeća beneficija jer morate održavati i popravljati opremu” , rekao je Mariusz Cielma, urednik i analitičar Nowa Technika Wojskowa, specijaliziranog vojnog portala.
Privlačnost Koreje je u tome što je njihova vojna oprema općenito jeftinija od američkih i europskih alternativa i mogu je proizvesti u kratkom roku.
Poljski čelnici također nisu skrivali da je europski pritisak na Poljsku zbog njezinih kontroverznih reformi pravosuđa i drugih pitanja također igrao ulogu u odlukama o “odlasku u shopping u Seul”.
“Spremni smo kupiti oružje u drugim zemljama EU-a, ali one moraju zaustaviti svoj rat protiv Poljske. Spremni smo dijeliti poslove i novac, ali ne kada nam se govori da u Poljskoj nema vladavine prava”, rekao je ranije ovog mjeseca predsjednik PiS-a Jarosław Kaczyński.
Iako nitko ne dovodi u pitanje ambicioznost poljske potrošnje, neki se pitaju o njegovoj izvedivosti i političkim motivima koji pokreću taj pritisak. Do 2035. zemlja namjerava potrošiti 524 milijarde zlota na vojsku.
S obzirom na važnost sigurnosti za poljsko biračko tijelo, mnogi sumnjaju da PiS ulaže u vojsku imajući na umu nacionalne izbore sljedeće godine, budući da stranka gubi na snazi u anketama.
Ako dođe do promjene vlade, novi će kabinet morati postaviti neka teška pitanja o sposobnosti Poljske da financira tako enormnu vojnu ekspanziju, rekao je Koziej. Dok je poljsko gospodarstvo posljednjih godina bilo snažno, razina planirane vojne potrošnje je bez presedana i sigurno će opteretiti proračun zemlje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!