Australski grad u borbi protiv invazije ludih mrava

Svijet 21. stu 202319:29 0 komentara
Unsplash/Ilustracija

Radi se o invazivnoj vrsti Anoplolepis gracilipes, poznatijoj pod nazivom "žuti ludi mravi". Ovi mravi smatraju se jednom od najgorih invazivnih vrsta na svijetu.

Samo nekoliko mjeseci trebalo je koloniji invazivnih mrava koji izbacuju kiselinu da se prošire dvorištem na periferiji Townsvillea u Australiji i uđu u kuću Dalmar Colquhoun.

“Moglo ih se vidjeti kako hodaju po stropovima, niz zidove. Legla bih u krevet i vidjela ih kako hodaju. Svaki dan sam morala čistiti mrtve mrave na podu”, rekla je Colquhoun za ABC.

Agresivni insekti raspršuju mravlju kiselinu kako bi oslijepili i ubili svoj plijen te mogu formirati superkolonije koje uništavaju autohtone vrste divljih životinja.

“U kući se posvuda osjećao miris smrti. Trebalo mi je neko vrijeme da shvatim da su mravi ti koji ubijaju druge životinje”, rekla je Colquhoun.

Sićušni mravi, ogroman rizik

Žuti ludi mravi uspijevaju u toplim klimama, a invazije su zabilježene u Townsvilleu i Cairnsu te na lokalnim otocima. Posljednjih godina proširili su se u najmanje 10 predgrađa Townsvillea.

Bev Job iz Vijeća za invazivne vrste rekla je da su lokalne vlasti u utrci s vremenom.

“Imamo devet endemskih vrsta na planini Eliot u Townsvilleu, a poznato je da su žuti ludi mravi došli na dva kilometra od ruba nacionalnog parka. Uđu li u park, moglo bi doći do izumiranja drugih vrsta”, rekla je Job.

Truju ih uz pomoć helikoptera i dronova

Godinama je Gradsko vijeće Townsvillea imalo ograničena sredstva za borbu protiv štetočina. To se promijenilo u prošlogodišnjem saveznom proračunu s 12 milijuna dolara dodijeljenih za četverogodišnji plan iskorjenjivanja.

Vijećnik Maurie Soars rekao je da iznos omogućuje lokalnoj vladi da zaposli ljude i pokrene do sada najveću akciju trovanja mrava.

“Ako sada ne krenemo s tim, to više neće biti program iskorjenjivanja, to će biti samo program kontrole”, rekao je.

Na nepristupačnim područjima mrave truju koristeći helikoptere i bespilotne letjelice. Za početak se otrov raspršuje na području od 500 hektara.

“U nekim dijelovima svijeta ih se ne mogu riješiti. Ne želimo biti u takvoj situaciji”, rekao je Soars.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!