NATO saveznici ponovno su frustrirani Mađarskom. Ovaj put riječ je o (nastavljenom) "flertanju" s Rusijom, piše POLITICO.
Jaz između Europe i Rusije dodatno se proširio u srijedu kad su mađarski dužnosnici izignorirali sastanak svih ambasadora i vojnih savjetnika NATO-a u Budimpešti.
“Cijenimo što smo dobili priliku da sa saveznicima prodiskutiramo nove mađarske politike. Činjenica da je bila nužna rasprava oko politike “neutralnosti” govori sama za sebe”, rekao je američki ambasador u Budimpešti, David Pressman, nakon održanog sastanka.
I dok se Mađarska na ovom bitnom sastanku nije ukazala, ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto trebao bi se javnosti obratiti na sigurnosnoj konferenciji u Bjelorusiji zajedno sa svojim ruskim kolegom Sergejem Lavrovom i sirijskim, Bassamom Sabaghom.
Orbanova inačica neutralnosti
Premijer Viktor Orban, iako je vođa zemlje koja je članica NATO-a već četvrt stoljeća, izazivao je koncept ekonomske neutralnosti, što je uključivalo i odmak od “tradicionalnog opredijeljenja Zapada.”
“Moramo očuvati odnose i prema Zapadu i prema Istoku”, rekao je prošli mjesec.
To primicanje istočnom utjecaju ga čini problematičnim saveznikom NATO-a i EU-a u vrijeme kad Zapad pomaže Ukrajini i pokušava sankcionirati Rusiju zbog njene agresije.
Mađarska je jedina koja je blokirala EU u pokušaju da refundira zemlje koje su slale pošiljke oružja Ukrajini i uvelike otežala korištenje prihoda od zamrznute ruske imovine kako bi se pripomoglo financiranje Kijeva.
Dobio saveznika u Slovačkoj
Nakon godina izolacije, Orbán je nedavno dobio saveznika u slovačkom premijeru Robertu Ficu – još jednom članu NATO-a. Fica je ovaj tjedan intervjuirala ruska propagandistica Olga Skabejeva, rekavši da planira posjetiti Moskvu za 80. obljetnicu završetka Drugog svjetskog rata iduće godine i da će se sastati s ruskim čelnikom Vladimirom Putinom.
Prime Minister Fico appeared on Olga Skabejeva’s 60 Minutes program. It is a top tool of contemporary Russian propaganda. In my opinion, the choice of the Slovak prime minister and an exclusive interview with an extremely positive tone indicate a lot.
Fico announced his desire… pic.twitter.com/NNKLAxOwWT
— SlavicFreeSpirit (@SlavFreeSpirit) October 30, 2024
Orbán se također okrenuo proizvoljnoj i slobodnoj diplomaciji — često potkopavajući napore EU-a i NATO-a.
On je u srpnju otputovao u Moskvu na susret s Putinom, iako je Međunarodni kazneni sud izdao nalog za uhićenje ruskog predsjednika zbog ratnih zločina. EU je bila ogorčena što se Orbán predstavljao kao predstavnik bloka; Mađarska ima rotirajuće predsjedništvo Vijeća Unije, ali to Budimpešti ne daje dodatnu težinu u međunarodnoj diplomaciji.
Ne govori u naše ime
Orbán je u utorak bio u Tbilisiju kako bi podržao gruzijsku vladajuću stranku koju podržava Rusija, suočenu s osudama drugih zemalja EU-a da je lažirala nedjeljne parlamentarne izbore.
Švedski premijer Ulf Kristersson osudio je Orbánov nastup u Gruziji. “On ne govori u ime zemalja Europe, ne govori u ime Švedske, može govoriti u ime Rusije, ali ne govori u ime nas ostalih”, rekao je Kristersson.
Sve je veća zabrinutost da Orbánovi napori na istoku pretvaraju Mađarsku u nepouzdanog partnera; osim što se dodvoravao Moskvi, također je lobirao u Kini da izgradi više tvornica automobila u svojoj zemlji.
“Novonajavljena mađarska politika ekonomske ‘neutralnosti’ i njezina rastuća ovisnost o Moskvi i Pekingu imaju sigurnosne implikacije za Sjedinjene Države i euroatlantske interese”, rekao je američki veleposlanik Pressman.
Mađarsko izaslanstvo pri NATO-u zatražilo je od POLITICO-a da se obrati ministarstvu vanjskih poslova, koje nije odmah odgovorilo na zahtjev za komentar.
Deficit povjerenja
Ne postoji mehanizam za izbacivanje Mađarske iz NATO-a, najvećeg svjetskog obrambenog saveza koji proizvodi i cirkulira neke od najosjetljivijih vojnih tajni Zapada.
Unatoč zabrinutosti oko Orbána, visoki diplomati iz drugih zemalja NATO-a opetovano su rekli medijima pod uvjetom anonimnosti da mađarski dužnosnici nisu isključeni iz razmjene obavještajnih podataka ili rasprava.
“Po konstrukciji Saveza, svaki saveznik ima puni pristup svim dokumentima NATO-a, uključujući i one tajne”, rekla je Camille Grand, bivša pomoćnica glavnog tajnika NATO-a.
Još nismo tako daleko
“U određenom trenutku, ako Mađarska izrazi neku vrstu simpatija prema stajalištima Rusije, ili prema [a] ruskom pristupu kritičnoj krizi u Europi i oko nje, mogućnost dijeljenja stvari postat će problem”, rekao je Grand, sada s think tankom Europskog vijeća za vanjske odnose, dodajući: “Mislim da još nismo tako daleko.”
Grand je primijetio da bi, tradicionalno, ako bi NATO saveznik istupio iz okvira, SAD prevagnuo. Ovaj put, međutim, Orbán se kladi da će njegov saveznik Donald Trump pobijediti na izborima u SAD-u; Orbánova vlada postala je sve neprijateljskija prema Pressmanu i njegovom timu u Budimpešti – kojega je imenovao sadašnji predsjednik Joe Biden.
Diplomat NATO-a rekao je da postoji “ozbiljna zabrinutost” zbog najnovijih postupaka i retorike Mađarske.
Sastanak u srijedu “bio bi korisna prilika za Mađarsku da se objasni svojim saveznicima, ali oni su bili odsutni na raspravi”, rekao je diplomat.
Mađarska se izuzela iz pomoći Ukrajini
Ranije ove godine Orbán je osigurao jedinstveno izuzeće Mađarske da ne sudjeluje u NATO-ovoj misiji pružanja vojne pomoći i obuke Ukrajini. Budimpešta je prošle godine također odgodila kandidaturu Švedske za pridruživanje savezu i provela je mjesece odgađajući prijavu Marka Ruttea da postane šef NATO-a.
Drugi dužnosnik NATO-a, međutim, istaknuo je kontinuiranu ulogu Budimpešte u pružanju potpore aktivnostima NATO-a – dok je priznao njezino političko odstupanje od glavnih stajališta u savezu.
S operativne strane, naglasio je dužnosnik, Mađarska igra ulogu u NATO-ovoj misiji na Kosovu. Mađarska je također domaćin značajnom dijelu zapovjedništa NATO-a.
Orban potpisao za NATO
Status Mađarske kao upitnog saveznika označava veliku promjenu za zemlju. Kad se pridružila NATO-u 1999., zajedno s Poljskom i Češkom Republikom, sjećanja na njihova desetljeća kao sovjetskih satelita još su bila svježa. Sva su trojica žestoko lobirala da budu primljena u savez i dopušteno im je da se pridruže unatoč nekim dvojenja Washingtona i zapadnoeuropskih prijestolnica.
Mađarsko pristupanje potpisao je Orbán, koji je u govoru kojim je obilježena ceremonija osudio “neprirodan odnos” koji je njegovu zemlju učinio ovisnom o Moskvi i slavio “okupacijsku silu” koja je povukla svoje trupe iz Mađarske 1991. godine.
“Svi mi možemo osjetiti istinsku sigurnost koju članstvo u NATO-u znači”, rekao je tada.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare