Bruxelles je u četvrtak popodne najavio snažniji pravni odgovor na mađarski zakon o suverenosti. Argument EK-a je da se kosi sa širokim spektrom temeljnih prava.
EK je odveo Mađarsku pred sud zbog iznimno kontroverznog zakona za koji Budimpešta tvrdi da joj je nužan kako bi zaštitila svoju nacionalnu suverenost. Nevladine organizacije su zgrožene zakonom tvrdeći da je on opasan alat koji za cilj ima utišati glasove s opozicije.
Zakon ide na najviši sud EU-a
Tužba, najavljena u četvrtak poslijepodne, predstavlja sljedeći korak u pravnom sporu kojeg je Komisija pokrenula u veljači i koji je reakcija na “nezadovoljavajuće” odgovore Budimpešte. Odluka zapravo prebacuje stvar iz Bruxellesa u Luxembourg, gdje je sjedište najvišeg suda EU-a, prenosi Euronews.
Naime, izvršna vlast ne traži od sudaca izricanje privremenih mjera, poput privremene suspenzije zakona. Konačna presuda očekuje se u narednim godinama.
“Nakon pažljive procjene odgovora mađarskih vlasti, Komisija ostaje pri većini utvrđenih pritužbi, a koje još uvijek nisu riješene”, rekla je Komisija u četvrtak.
Uspostavljanje Ureda za zaštitu suvereniteta
Spornim aktom, odobrenim u prosincu zahvaljujući potpori vladajuće stranke Viktora Orbána, uspostavlja se takozvani Ured za zaštitu suvereniteta (SPO) koji će istraživati osobe i organizacije za koje se sumnja da potkopavaju “nacionalni suverenitet” i “ustavni identitet” zemlje.
SPO može prikupljati podatke o pojedincima ili skupinama koji primaju sredstva iz inozemstva i za koje se smatra da utječu na demokratsku raspravu i izborne procese “u interesu druge države” ili “stranog organa”. Mađarske tajne službe primorane su pomoći uredu koji ima pravo pristupa povjerljivim dokumentima.
Orbán, koji često napada svoje oponente kao agente na platnoj listi Zapada, kaže da je taj čin neophodan kako bi se Mađarska zaštitila od nepotrebnog političkog uplitanja.
No široki prostor u kojem bi akt mogao djelovati, nejasne definicije i nedostatak sudskog nadzora izazvali su ozbiljnu zabrinutost među civilnim društvom i neovisnim novinarima.
Mete Ureda
Transparency International Hungary i Átlátszó, istraživačka neprofitna organizacija podržana međunarodnim donacijama, već su bili na meti kontroverznog Ureda.
Komisija je ponovila svoje stavove kada je pokrenula pravni postupak u veljači, rekavši da zakon krši širok raspon temeljnih vrijednosti i pravnih jamstava, kao što su načelo demokracije, pravo na privatni život, zaštita osobnih podataka, sloboda izražavanja, informiranje i udruživanje te pravo na pošteno suđenje, među ostalim.
Drakonski zakon
Sjedinjene Države također su cenzurirale “drakonski” zakon, rekavši da je “pokušaj mađarske vlade da uznemirava, zastrašuje i kažnjava neovisne organizacije u suprotnosti s načelima demokratskog upravljanja ukorijenjenog u vladavini prava”.
Daljnje kritike iznijeli su Europski parlament, Venecijanska komisija, Amnesty International i Mađarski helsinški odbor, kao i deseci organizacija civilnog društva i neovisnih medija.
Najnoviji razvoj događaja dolazi usred iznimno napetog poglavlja u desetljetnom obračunu između Bruxellesa i Budimpešte. Proteklih tjedana Mađarska je bila na meti kritika jer je odbila platiti kaznu od 200 milijuna eura, prijetila autobusima kojima bi slala migrante “direktno u Bruxelles” i olabavljanjem procesa dobivanja radnih dozvola za ruske i bjeloruske građane.
Orbán bi se sljedeći tjedan trebao obratiti Europskom parlamentu u sklopu šestomjesečnog predsjedanja Mađarske Vijećem EU-a, koje je pod bojkotom kao odgovor na sastanak premijera s Vladimirom Putinom u srpnju.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!