U više od 20 godina ruski umirovljenik Vladimir Ovčinikov skupio je vjernu sljedbu koja podržava njegove ulične murale u malom gradu Borovsku, oko 115 kilometara od Moskve, a mnogi od njih prikazuju užase koje su prošle žrtve staljinističke ere.
Međutim, 25. ožujka ove godine, mjesec dana nakon što je Rusija poslala desetke tisuće trupa u Ukrajinu, Ovčinikov je stvorio novo umjetničko djelo koje će ga dovesti u opasnost.
Naslikao je djevojku u plavo-žutoj haljini, bojama ukrajinske zastave, na koju padaju bombe. Ispod nje napisao je velikim štampanim slovima: STOP.
Mural nije dobro prošao zbog novih ruskih zakona prema kojima je suprotstavljanje vojnoj operaciji u Ukraji kazneno djelo. “Policija je rekla da ovo umjetničko djelo diskreditira našu vojsku”, rekao je 85-godišnji Ovčinikov za Reuters.
Mural su prebojali, a umirovljenik je morao platiti skoro 4.000 kuna kazne zbog uvrede ruskoj vojsci za što je mogao dobiti do pet godina zatvora.
Državni aparat nije trebao dugo čekati na odgovor. Na istom mjestu Ovčinikov je naslikao novo djelo s rječju “bezumlje” u dnu pri čemu je latiničnim pismom napisao samo slovo “z” koji je postao simbolom “specijalne ruske operacije u Ukrajini”. Policija je i to promptno prebojala.
Tako je počela igra mačke i miša između Ovčinikova i policije u Borovsku, gradu koji broji 12.000 ljudi. Na mjestu prebojanog murala napisao je riječi “pozor” (sram), “fijasko” i “dosta”, no svaki put je policija brzo intervenirala.
Što se Ovčinikova tiče, suprotstavljanje ratu je opravdano obiteljskom poviješću koja se mučila s represijom sovjetske ere. Njegovog su djeda ubili Lenjinovi boljševici 1919., a otac mu je bio uhićen u vrijeme Staljinovih čistki 1937.
Privukao je pažnju na rusku povijest političke represije što je motiv njegove umjetnosti. Angažmanom je 2017. uspio uvjeriti lokalne vlasti da podignu spomenik Staljinovim žrtvama, a predstavljen je kamenom sa Soloveckih otoka gdje se nalazio prvi “radni logor”, odnosno gulag u kojem su zatvorenike podvrgavali surovim životnim uvjetima, torturi i ubijanju.
“Tema političke represije i zatvorenost prema toj temi kojom se briše sjećanje, ista je stvar koja se sad događa u Ukrajini”, rekao je Ovčinikov.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare