Govori li Lavrov istinu o ratu u Ukrajini?

Svijet 17. lip 202212:57 > 15:24 2 komentara
Karen MINASYAN / AFP

Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov dao je u četvrtak veliki intervju za BBC u kojem je među ostalim da "Rusija nije potpuno čista, ali je takva kakva je i ne srami se".

Od početka ruskog napada na Ukrajinu 24. veljače Lavrov je zapadnim medijima dao samo nekoliko intervjua. U posljednjem je ponovio da Rusija izvodi specijalnu operaciju u Ukrajini, kao i još neke informacije koje je BBC odlučio provjeriti.

“Uvlačenje Ukrajine u NATO je kazneno djelo”

Ukrajina nije članica NATO saveza i, iako su izrazili želju za pristupanjem, ne postoji vremenski okvir u kojem bi se to moglo dogoditi.

VEZANE VIJESTI

Lavrov je rekao da je Rusija napala Ukrajinu kako bi zaustavila Zapad da ih uvuče u vojni savez. AKo bi Ukrajina postala članica NATO-a, savez bi imao obavezu braniti je od napada Rusije ili bilo koga drugog.

NATO nije postavio vojne trupe u Ukrajinu, ali suradnja se produbila od 2014. Članice NATO-a podržale su Ukrajinu pomogavši u opremi i edukaciji nakon što je Rusija anektirala Krim.

U ožujku je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao: “Jasno je da Ukrajina nije članica NATO-a, razumijemo to.”

NATO je u neke zemlje članice u Istočnoj Europi posljednjih godina pojačao svoju prisutnost i postavio dodatne snage. Prema nekim podacima radi se o oko 5.000 trupa u baltičkim zemljama i Poljskoj. Prije ruske nezakonite aneksije Krima NATO u istočnom dijelu saveza nije uopće imao trupe, a sad su razlozi tome invazija na Ukrajinu, ali i rusko postrojavanje trupa u okolnim državama.

“Nismo napali Ukrajinu, proglasili smo posebnu vojnu operaciju”

Ruske su snage 24. veljače započele puni napad na susjednu zemlju, Ukrajinu, ciljajući razna mjesta, gradove i mete diljem zemlje.

BBC, kao i ostali mediji, od tad iz dana u dan detaljno prati situaciju i opisuje taj događaj kao čin invazije, odnosno napada.

Rusija je pak početkom ožujka donijela zakon prema kojem se “objava lažnih informacija o tome što radi ruska vojska, može kazniti i sa 15 godina zatvora”. U praksi to znači kaznu za izvještavanje u bilo kojem smjeru koji odudara od narativa Kremlja i njegove kampanje prema Ukrajini. Medijima je zabranjeno koristiti termine kao što su rat ili invazija, a službena terminologija je “posebna vojna operacija”.

“Prema međunarodnom zakonu plaćenici nisu vojnici”

Pravila ratovanja određena Ženevskom konvencijom odobravaju nešto što se zove “borbeni imunitet” ratnim zarobljenicima. Plaćenici, a to su strani borci koji nisu u sastavu redovne vojske, već su unajmljeni i plaćeni za vojne operacije, nisu obuhvaćeni ovim pravilom.

Lavrov je u ovoj izjavi mislio na dvojicu Britanaca koji su u Rusiji osuđeni na smrtnu kaznu kao plaćenici koji su se borili na istoku Ukrajine. Obojica su preselili u Ukrajinu i živjeli ondje od 2018. Njihove su obitelji potvrdile da su višegodišnji članovi ukrajinske vojske i zato ih je trebalo zaštititi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare