Potpredsjednički kandidat JD Vance predstavio se u srijedu republikancima, a i službeno je prihvatio stranačku nominaciju za potpredsjedničkog kandidata. Kao relativna nepoznanica na najvišoj političkoj razini, u govoru se predstavio kao političar koji dolazi iz siromašne, razočarane radničke sredine i koji će se zajedno s Donaldom Trumpom zauzeti za njega. Nakon njegova nastupa američki su mediji istaknuli dvije stvari: Vance će u kampanji biti Trumpov magnet za birače iz siromašnih sredina sa Srednjeg zapada, a republikanski kandidat ga vidi i kao svog potencijalnog nasljednika.
Na pozornici republikanske konvencije u Milwaukeeju okupljenima se predstavio JD Vance , kojeg je Donald Trump početkom tjedna izabrao za svog potpredsjedničkog kandidata.
Govor 39-godišnjeg senatora iz Ohija, u kojem je i službeno prihvatio nominaciju za potpredsjedničkog kandidata, bio je uglavnom uvodne naravi. Vance, koji je na poziciji u Senatu manje od dvije godine i relativno je nepoznat u najvišim ešalonima državne politike, nekoliko se puta u govoru dotakao svog odgoja i privatnosti.
Proslavio se knjigom
Naravno, u početku ni on nije mogao izbjeći subotnji pokušaj atentata na Trumpa . Kako je rekao, srijeda bi mogla biti dan boli i žalosti, ali ovo je “noć nade i slavljenja onoga što je Amerika nekad bila i što će, uz Božju pomoć, uskoro opet postati”. On je za subotnju pucnjavu okrivio retoriku demokrata, koja bivšeg predsjednika Trumpa prikazuje kao najveću prijetnju američkoj demokraciji. Istodobno je pozdravio Trumpove pozive na jedinstvo.
Republikanski potpredsjednički kandidat potom se dotaknuo svoje privatnosti. Govorio je o odrastanju u siromašnoj obitelji bez oca i majke ovisne o drogama. Kako njegove riječi sažima Associated Press, Vance se tada pridružio marincima, a kasnije je diplomirao pravo na Sveučilištu Yale prije nego što je ušao u politiku.
Godine 2016. proslavio se objavom svojih memoara u knjizi Hillbilly Elegy, koja je objavljena kada se Trump prvi put kandidirao za predsjednika i pobijedio. U njemu je ocrtao probleme Rust Belta, dijela Srednjeg zapada SAD-a, gdje su nekoć obećavajuće zajednice nakon propadanja intenzivne industrije i iseljavanja postale vrlo siromašne.
Vance se u svom govoru nekoliko puta vratio na svoje skromno odrastanje i siromaštvo u siromašnoj sredini. Obećao je da će se zauzeti za interese radničke klase, a ne “Wall Streeta” kao potpredsjednik Sjedinjenih Država, te je optužio sadašnjeg predsjednika Joea Bidena da svojom politikom šteti zajednicama poput one u kojoj je odrastao. “Joe Biden je pogriješio i moja zajednica je platila cijenu”, naglasio je.
“Potreban nam je vođa”
Tvrdio je da je SAD-u potreban vođa koji će biti odgovoran radnicima i boriti se za ponovno pokretanje tvornica. “Moj me rad naučio da još uvijek ima mnogo talenta i hrabrosti u srcu Amerike. Kako bi ova mjesta napredovala, potreban nam je vođa koji će se boriti za ljude koji su izgradili ovu zemlju”, rekao je Vance, prenosi CNN, te ocijenio da Trump to može.
Vanceovo izlaganje o problemima Rust Belta sugerira da ga je republikanski predsjednički kandidat izabrao za osvajanje glasova u ovom dijelu Sjedinjenih Država. Na Srednjem zapadu ima dosta saveznih država koje su odlučujuće na godišnjim izborima i smatraju se neodlučnima (swing states). Vance je u svom govoru nekoliko puta izravno spomenuo Michigan, Wisconsin, Ohio i Pennsylvaniju.
Istodobno, američki mediji ističu još jedan detalj. U znatno mlađem Jamesu Davidu Vanceu Trump očito vidi nasljednika i nekoga tko bi vodio njegovu stranku i Republikansku stranku i nakon mogućeg drugog Trumpova mandata u Bijeloj kući. To su za CNN potvrdili i ljudi bliski glavnom republikancu koji ističu da bivši američki predsjednik nije gajio slične osjećaje prema svom prvom potpredsjedniku Mikeu Penceu.
U svom govoru 39-godišnji potpredsjednički kandidat, kao i mnogi drugi govornici, odapeo je još nekoliko strelica prema Bidenu i njegovoj administraciji. “Joe Biden je vašingtonski političar otkad sam ja živ. Već pola stoljeća podržava sve političke inicijative koje Ameriku čine slabijom i siromašnijom”, rekao je.
Čak je pokušao okriviti sadašnjeg predsjednika za invaziju na Irak 2003. koju je pokrenuo republikanski predsjednik George Bush mlađi. Istovremeno, CNN ističe da je Donald Trump, koji se prometnuo u jasnog kritičara napada na Irak 2004. godine, jedno vrijeme u svojim medijskim izjavama podržavao invaziju.
Republikanska konvencija završit će danas ili u petak ujutro, EST. Zaključit će se Trumpovim dugo očekivanim govorom u kojem će prihvatiti stranačku predsjedničku nominaciju. U zajedničkom intervjuu za New York Post i Washington Examiner, dan nakon pokušaja atentata, Trump je rekao da je pripremio novi govor nakon pucnjave za koji je želio da bude više povezan.
Demokrati će za mjesec dana započeti svoju konvenciju u Chicagu. U stranci već neko vrijeme jačaju pozivi Joeu Bidenu da odustane od kandidature i mjesto prepusti nekome tko će imati veće šanse pobijediti Trumpa. Unatoč pozivima na povlačenje, koji su počeli nakon lošeg rezultata na prvim predizborima, Biden inzistira na nastavku.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!