Kako je Ukrajina malim dronovima zaobišla ruski moderni protuzračni sustav?

Svijet 02. ruj 202317:59 0 komentara
AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Nedavni napadi dronovima koje Ukrajina izvršila širom Rusije, razotkrili su nedostatke u sofisticiranom sustavu protuzračne obrane Rusije kojoj sada probleme zadaju male bespilotne letjelice koje je teško otkriti, rekao je analitičar za Business Insider.

“Rusija se hvalila da je imala slojevitu obranu prije rata, senzorsko elektronsko ratovanje, različite raketne baterije, kinetičke baterije, radare koji mogu na neki način identificirati i zaustaviti prijetnju”, rekao je za Business Insider Samuel Bendett, analitičar i stručnjak za bespilotne i robotske vojne sustave u Centru za pomorske analize.

Međutim, dodao je da je “većina ovih obrambenih sredstava izgrađena za identifikaciju i uništenje veće prijetnje poput projektila, helikoptera, aviona, a ne toliko za identifikaciju mnogo manjih bespilotnih letjelica”.

Rat dronovima dio strategije

Rat dronovima je sastavni dio sukoba u Ukrajini pri čemu obje strane redovno koriste ovu tehnologiju kao dio svojih vojnih strategija.

Međutim, nedavni niz napada na ruski teritorij vjerojatno nije na ponos jednoj od najistaknutijih svjetskih vojnih sila.

Aerodromi i druge lokacije duboko unutar ruskog teritorija pretrpjeli su nemalu štetu napadima bespilotnih letjelica posljednjih tjedana – u noći 29. kolovoza pogodio je pet različitih lokacija.

U tom napadu, ukrajinske bespilotne letjelice bombardirale su aerodrom u gradu Pskov na sjeverozapadu Rusije, minirajući četiri vojna transportna aviona Iljušin Il-76, navodi državni medij TASS .

Ministarstvo obrane Velike Britanije nazvalo je to “najvećim napadom na Rusiju od početka sukoba”, podsjeća Business Insider.

Alexey Suhorukov / Sputnik / Profimedia

Ukrajinska proizvodnja

Ruske sustave protuzračne obrane, koji su među najnaprednijima na svijetu, koriste desetine zemalja, a mnoge su razvile njihove varijacije, prema podacima Centra za strateške i međunarodne studije . Ali ovi sustavi, iako su napredni, nisu nepogrešivi.

U srpnju su bespilotne letjelice udarile i oštetile dvije nestambene zgrade u centru Moskve, usprkos tome što je susjedna zgrada na krovu imala supernapredni raketni sustav Pancir S-1, navodi se u izvještaju. “Takva obrana nikada nije apsolutna, uvijek će postojati rupe koje će biti iskorištene”, rekao je Bendett.

Ministarstvo obrane Velike Britanije u četvrtak je priopćilo da broj bespilotnih letjelica koje pogađaju mete vjerojatno znači da se Rusija bori otkriti ih i uništiti, i da vjerojatno ponovno razmišlja o svojoj strategiji protuzračne obrane.

Bendett je rekao da je Ukrajina znatno unaprijedila domaću industriju proizvodnje dronova tijekom rata i da je vjerojatno proizvodila do šest različitih dronova s dalekometnim dosegom koje bi mogla koristiti za napad na Rusiju.

Ukrajina može koristiti samo vlastite bespilotne letjelice za napade unutar Rusije zbog ograničenja upotrebe NATO-ova oružja na ruskoj teritoriji, podsjeća Business Insider.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!