Kanadski poduzetnik Michael Spavor, čije je pritvaranje u Kini kanadski premijer ocijenio "proizvoljnim", osuđen je na 11 godina zatvora zbog špijunaže, javlja u srijedu AFP i dodaje da će taj slučaj dodatno pogoršati odnose Pekinga i Ottawe.
Spavor je uhićen krajem 2018. pod optužbom ugrožavanja nacionalne sigurnosti, malo nakon što su kanadske vlasti, po američkom nalogu, uhitile u Vancouveru financijsku direktoricu Huaweija i kćer osnivača te kineske tvrtke Meng Wanzhou.
Michael Spavor je “proglašen krivim za šojunažu i krađu državnih tajni te je osuđen na 11 godina zatvora”, priopćio je sud u Dandongu na sjeveroistoku Kine, na granici sa Sjevernom Korejom
Sudski postupak se odvijao iza zatvorenih vrata, što je u Kini uobičajeno u slučajevima špijunaže.
Još jedan Kanađanin, bivši diplomat Michael Kovrig, također je bio priveden i potom pritvoren u isto vrijeme kao i Spavor zbog sličnih optužbi.
Kinesko ministarstvo vanjskih poslova je u prosincu 2020. objavilo da su završili istragu o Kovrigu i Spavoru te da je slučaj predan tužiteljstvu.
Premijer Trudeau je osudio “proizvoljni pritvor” dvojice Kanađana i “nedostatak transparentnosti” kineskih vlsti.
Meng Wanzhou je uhićena na zahtjev SAD-a koji je sumnjiči za bankarsku prevaru te traži od Kanade izručenje.
Kina je više puta uputila zahtjev za puštanjem Meng te je upozorila Kanadu da bi se mogla suočiti s posljedicama zbog pomaganja SAD-u u slučaju Meng.
Kazna izrečena Spavoru dolazi uoči izlaska Meng pred kanadski sud do 20. kolovoza na posljednje u nizu saslušanja o mogućem izručenju.
Nikakva odluka se o tome ne očekuje u idućih nekoliko mjeseci, a u slučaju žalbe na presudu postupak bi mogao potrajati i nekoliko godina.
Kineski sud je u utorak osudio Kanađanina Roberta Lloyda Schellenberga na smrtnu kaznu zbog šverca droge.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!