Vojni analitičar objasnio u kojem slučaju bolnica postaje legitimni vojni cilj

Marinko Ogorec, vojni analitičar, u N1 Studiju uživo s našom Sandrom Križanec komentirao je stanje na Bliskom istoku i četverodnevno primirje između Izraela i Hamasa koje je stupilo na snagu u petak ujutro.

“To primirje bi moglo biti korak ka stabilizaciji tog prostora, ako je to ikako moguće”, naveo je Ogorec.

Izrael je na samom početku svojih operacija poručio kako želi iskorijeniti Hamas, no još uvijek se raspravlja o tome što je krajnji cilj izraela i je li doista moguće u potpunosti uništiti Hamas.

“Vrlo teško će uništiti Hamas. Vidjeli smo civila Gaze kako je ponosan što su pružili dobar otpor, ponosan je na ljude koji su se borili. Ideja koju je Hamas posijao je teško iskorjenjiva. Možete pobiti ljude koji sada čine Hamas, ali doći će neki drugi”, tvrdi on.

Ogorec navodi da iskorjenje Hamasa praktički nije moguće. “Onda bi morali pobiti cijeli narod, sve Palestince na tom prostoru.”

Ipak, navodi da je Izrael zadao velik udrarac Hamasu, pogotovo ulaženjem u tunele na koje se Hamas uvelike oslanjao.

Dodaje da je posredovanje Katara u ovoj situaciji bilo prilično uspješno. “Izrael drži Hamas terorističkom organizacijom, a s teroristima nema pregovora. Katar je odigrao kvalitetnu ulogu i vjerujem da tek sad tiha diplomacija počinje raditi punom parom. Tu mislim na sve aktere uključene u pregovore. Je li SAD uključen u to, vjerojatno da. Ima tu više aktera i bitno je da ti pregovori ostanu tihi i da riješe probleme.”

Osvrnuo se i na letke koji su padali u Gazi uoči primirja, a na koja je poruka Palestincima da se ne vraćaju u svoje domove na sjeveru. Ipak, Ogorec ne smatra da takva poruka sugerira da Izrael želi okupirati taj dio enklave.

“Ne vidim da bi Izraelu bilo u interesu okupirati taj dio Gaze. To ne bi naišlo ni na dobar odjek u međunarodnoj zajednici. To bi na neki način diskreditiralo i sve što su dosad u ovoj operaciji postigli”, navodi vojni analitičar.

N1

Izrael je od svog postanka u ratu

Više puta su na Izrael ispaljene rakete s libanonskog teritorija zbog čega postoji i bojazan od širenja sukoba.

“Hezbolah se nije uključio značajnije, ja sam se bojao da bi se mogao intenzivnije uključiti što bi značajno zakompliciralo stvari, a za sada se to srećom nije dogodilo”, dodao je Ogorec.

Izraelska vojska je uhitila ravnatelja najeveće bolnice u Gazi, Al-Šife. “Bolnice su korištene kao svojevrsna skloništa za Hamasovce, ispod bolnica su bili njihovi centri, tuneli u kojima su se sklanjali i u kojima su imali oružje. Ako koristite objekt takvog karaktera kao što je bolnica u vojne svrhe, on postaje legitimni vojni cilj. Hamas nije poštivao međunarodno ratno pravo, a Izrael je morao likvidirati centre otpora protivnik.”

Sukob za sada traje već 48 dana, a Ogorec navodi da je to za rat vrlo kratko, osobito kada je u pitanju jedna ovakva operacija koja uključuje široka ofenzivna borbena djelovanja. “Izvoditi borbena djelovanja u naseljima je izuzetan problem, a Izraelci su to izveli vrlo uspješno.”

Izrael je vrlo brzo odgovorio na Hamasov iznenadni napad 7. listopada. “Izrael je od prvog dana u permanentnom ratu, od postanka, od 1948. godine ratuju do danas non-stop i njihove snage su za to pripremljene i stalno u očekivanju određenih borbenih aktivnosti.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.