Putin uvjerava prijeteljske svjetske vođe da je njegova moć i dalje netaknuta

Svijet 05. srp 202306:37 0 komentara
Sputnik/Alexander Kazakov/Kremlin via REUTERS

Vladimir Putin želio je pokazati snagu u utorak na virtualnom sastanku čelnika prijateljski nastrojenih Moskvi. Bilo je to prvo pojavljivanje ruskog predsjednika na svjetskoj pozornici otkad se suočio s oružanom pobunom u Rusiji krajem prošlog mjeseca.

Putin se obratio vođama na sastanku Šangajske organizacije za suradnju (SCO) kojem je domaćin bio indijski premijer Narendra Modi, prenosi CNN.

Krajem prošlog mjeseca, vođa plaćeničkog odreda Wagner organizirao je oružanu pobunu koju je Vladimir Putin na kraju uspio ugušiti. Ipak, taj događaj smatra se najznačajnijom prijetnjom za njegovu vlast u zemlji, a Putinovi partneri i suparnici počeli su postavljati pitanja o tome koliko Putin zapravo kontrolira svoju zemlju, više od godinu dana nakon početka neuspješne invazije na Ukrajinu.

Putin je taj trenutak iskoristio kako bi odgovorio na to pitanje.

“Ruski politički krug i čitavo društvo jasno su pokazali solidarnost i visoku razinu zabrinutosti za sudbinu domovine. Ujedinjeno su ustali protiv pokušaja oružane pobune,” rekao je Putin videolinkom.

“Želim iskoristiti ovu priliku kako bih se zahvalio svojim kolegama iz zemalja članica SCO-a koji su izrazili podršku postupcima ruskog vodstva,” rekao je Putin sudionicima, među kojima su bili kineski vođa Xi Jinping, bjeloruski predsjednik Aleksander Lukašenko i Ebrahim Raisi iz Irana.

Mnogi od čelnika zemalja, država koje su prijateljski nastrojene Rusiji i koje s Moskvom dijele granice, snažne gospodarske veze ili diplomatske ciljeve, mogli bi trpjeti ozbiljne posljedice zbog promjena u Putinovoj sudbini.

Osnovan 2001. pod vodstvom Kine i Rusije, SCO također uključuje Indiju, Pakistan, Kazakhstan, Kirgistan, Tadžikistan i Uzbekistan, ali i gotovo 40 posto globalne populacije.

Ovotjedni summit također je bila prilika i za zemlje da prošire svoje članstvo – Iran je postao punopravni član, što je drugi slučaj širenja organizacije u preko dvadeset godina. Vjerna saveznica Moskve, Bjelorusija, trebala bi postati punopravna članica organizacije sljedeće godine.

I Moskva i Peking ovu SCO smatraju alternativu organizacijama koje vodi Zapad, ali i ključnim alatom za suprotstavljanjem onoga što oni smatraju svjetskim poretkom koji vodi SAD.

Ipak, iako mnoge članice podržavaju svjetski poredak s više globalnih sila na čelu, SCO se sastoji od zamršenih mreža interesa i savezništava na koje članice moraju pažljivo misliti dok pokušavaju pojačati regionalnu sigurnost i suradnju.

‘Proširena obitelj’

U uvodnom govoru, Modi je pohvalio SCO kao “važnu platformu za mir, prosperitet i razvoj u čitavoj regiji Euroazije.”

“Mi ne vidimo SCO kao prošireno susjedstvo, već kao proširenu obitelj. Sigurnost, gospodarski napredak, povezanost, jedinstvo, poštovanje za suverenitet i teritorijalni integritet, kao i zaštita okoliša, stupovi su naše vizije za SCO,” rekao je Modi.

Modi je domaćin ovog summita, a tek nekoliko dana ranije bio je u državničkom posjetu SAD-u gdje je primio dobrodošlicu američkog predsjednika Joea Bidena koji želi ojačati partnerstvo s New Delhijem u sve jačem natjecanju s Kinom.

Obraćajući se sudionicima, kineski vođa Xi pozvao je regionalne čelnike da ojačaju koordinaciju i odupru se utjecajima vanjskih sila u regiji. Koristio je jezik kojim Peking generalno govori o, kako tvrde, ciljevima američke vanjske politike.

“Moramo biti vrlo oprezni i čuvati se vanjskih sila koje potpiruju ‘novi hladni rat’ u regiji i kreiraju sukobe između strana. Također se moramo odlučno suprotstaviti miješanju ijedne zemlje u unutarnja pitanja i potpirivanje ‘obojenih revolucija'”, rekao je Xi.

Zemlje članice trebale bi “osmisliti vanjsku politiku neovisno, temeljem ukupnih i dugoročnih interesa regije… i čvrsto u vlastitim rukama držati budućnost i sudbinu razvoja i napretka naše zemlje,” rekao je Xi.

Skupina je usvojila deklaraciju i dvije zajedničke izjave, jednu o suradnji protiv “radikalizacije koja vodi ka separatizmu, ekstremizmu i terorizmu,” a drugu o suradnji na polju digitalne transformacije, rečeno je iz indijskog ministra vanjskih poslova nakon završetka summita.

Komplicirana pozadina

Putinov rat u Ukrajini baca dugu sjenu nad ovim skupom, pogotovo zbog pritiska Zapada nad Kinom i Indijom kojim se želi ograničiti podrška Moskvi ili čak natjerati Putina da razmišlja o miru.

U zajedničkoj izjavi prošlog mjeseca, Modi i Biden su izrazili zabrinutost zbog sukoba u Ukrajini i “sredstava prisile i porasta tenzija” u indopacifičkoj regiji. U izjavi nisu izričito navedene ni Rusija ni Kina, no činilo se da izjava govori o njima.

Putin i Modi telefonski su razgovarali prošlog tjedna, kada je indijski vođa “ponovio svoj poziv na dijalog i diplomaciju”, rečeno je iz New Delhija.

Na prošlogodišnjem summitu SCO-a, Modi je Putinu rekao da “ova era nije era rata.”

Indija ima i vlastite trzavice sa susjednom Kinom.

Peking je duboko sumnjičav prema organizaciji SAD-a i zemalja Indopacifika, imena Quad, čiji je Indija član, a dvije zemlje imaju i dugotrajni sukob oko granice, koji je posljednjih godina postao i nasilan.

U toj skupini s Indijom se nalazi i Pakistan, što je još jedan par zemalja s nuklearnim oružjem i dugom poviješću nestabilnih odnosa.

U svibnju je pakistanski ministar vanjskih poslova Bilawal Bhutto Zardari postao najviši dužnosnik koji je posjetio Indiju u posljednjih sedam godina, kada se pridružio sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica SCO-a.

Ulazak Irana u organizaciju dogodio se nakon što je zemlja na prošlogodišnjem summitu potpisala memorandum o obvezama. Bjelorusija, bliski partner Rusije, taj korak je učinila ove godine, rečeno je iz indijskog ministarstva vanjskih poslova nakon završetka sastanka u utorak.

Bjelorusija je odigrala ključnu ulogu u rješavanju Putinove krize, tvrdeći da je upravo Lukašenko isposlovao dogovor koji je šefu Wagnera Jevgeniju Prigožinu omogućio da sigurno napusti Rusiju i ode u Bjelorusiju.

Pakistan i Indija posljednje su članice koje su se pridružile SCO-u, dobivši članstvo 2017. godine. Četrnaest zemalja ima status partnera, a još tri su promatrači.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!