Roditelji nazvali sina po Putinu: “Recimo samo da su požalili što su to učinili”

Svijet 19. svi 202308:10 0 komentara
Vorobyov Ilya / TASS / Profimedia

Obitelj iz Tadžikistana koja se preselila u Rusiju i sinu promijenila ime u Putin kako bi tako iskazali ljubav prema ruskom predsjedniku, sada moli dužnosnike da im dopuste da sinu još jednom promijene ime, kaže direktor lokalnog matičnog ureda.

Gotovo šest godina nakon što su sinu promijenili me, roditelji osmogodišnjeg Putina Džhuraeva kažu da žale zbog tog postupka i žele da se njihov sin opet zove Rasul, kako su ga i nazvali kada se rodio, izvještava The Times.

“Roditelji su nam se ponovno obratili”, kaže Ekaterina Belous, direktorica matičnog ureda u oblasti Vladimir, istočno od Moskve. “Trenutno smo u konzultacijama s njima. Recimo samo da su požalili što su to učinili”, izjavila je u intervjuu za lokalne novine.

Rođak malog Putina, imena Šojgu – po ruskom ministru obrane – zasad će zadržati svoje ime, dodala je.

Obitelj se u Rusiju preselila 90-ih godina prošlog stoljeća tijekom žestokog građanskog rata u Tadžikistanu. Svi su dobili rusko državljanstvo. Djed dječaka, Rahmon Juraev, koji je veliki fan ruskog predsjednika, pročitao je 2016. u novinama da je jedan egipatski novinar svog sina nazvao po Vladimiru Putinu.

“Vladimir Putin za mene je najbolji čovjek na svijetu. Snažan, pametan i obrazovan. Moj unuk izgleda poput Putina dok je bio dijete i ja sam bez oklijevanja odlučio dječaku promijeniti ime”, rekao je Jurajev tada za ruski servis BBC-ja.

Predsjednika Putina nekoć su u Tadžikistanu slavili kao velikog vođu: pop bendovi posvećivali su mu pjesme, a njegov portret visio je u obiteljskim domovima.

Nakon početka ruske invazije na Ukrajinu prošle godine predsjedniku je poprilično pala popularnost među stanovnicima središnje Azije. Ruski službenici za novačenje češljali su gradske džamije u potrazi za migrantima iz Tadžikistana, Kirgistana, Kazahstana i Turkmenistana, nudeći značajne iznose i brži proces dobivanja državljanstva za sve koji se prijave za odlazak na frontu u Ukrajinu.

Ipak, pojavljuju se izvještaji da su vojnici iz središnje Azije trpjeli nasilje i mlaćenja od strane svojih ruskih suboraca. Neki su unovačeni protiv svoje volje ili prevareni da bi potpisali papire, aktivisti za prava migranata rekli su za Eurasianet. U listopadu, dvojica novaka iz Tadžikistana otvorili su vatru u ruskoj bazi za obuku u Belgorodu blizu granice s Ukrajinom, ubivši najmanje 11 ljudi. Netom prije nego su odvedeni u bazu, svojim prijateljima su rekli da će se naći s njima te večeri u Moskvi.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!