Za N1 iz britanskog parlamenta javio se dopisnik Leo Von Breithen-Thurn o stanju u napetom britanskom parlamentu koji bi mogao glasati o prekidu vatre u Gazi.
Škotska nacionalna stranka je tražila da se na dnevni red Zastupničkog doma britanskog parlamenta stavi glasovanje o zahtjevu Izraelu za prekid vatre.
Prema neslužbenim informacijama, laburisti, koji su oporba vodećim konzervativcima, glasovat će protiv ovog prijedloga, a spominju se čak i ostavke i izbacivanje iz stranke za sve koji se protive stavu stranačkog vodstva.
Kako je večer odmicala, situacija je postajala sve napetija, čemu svjedoči i prosvjed ispred parlamenta koji je počeo u 17 sati.
Situacija je vrlo ozbiljna jer se očekuju velike napetosti oko odluke hoće li predsjedatelj Zastupničkog doma uopće uvrstiti glasovanje o prekidu vatre na dnevni red i koji će biti ishod glasovanja.
Zbog straha od eskalacije prosvjeda, policija je morala pojačati nazočnost oko parlamenta.
Istovremeno, u parlament je došao dr. Husam Zomlat, predstavnik Palestinske misije u Velikoj Britaniji koji se obratio okupljenima na posebno organiziranom skupu u jednoj od prostorija parlamenta.
Zomlat je predstavio britanskoj vladi 6 zahtjeva od strane Palestinske misije:
1. Trenutačni i bezuvjetni prekid vatre.
2. Hitnu uspostavu globalne operacije humanitarne pomoći kako bi se zadovoljile ogromne potrebe traumatiziranog, raseljenog i siromašnog stanovništva Gaze.
3. Jasan stav protiv prisilnog preseljenja palestinskog stanovništva iz Gaze i cijelog okupiranog palestinskog teritorija.
4. Osigurati da se ovo nikada više ne dogodi kroz sveobuhvatnu istragu Međunarodnog kaznenog suda o ratnim zločinima.
5. Punu i ravnopravnu provedbu međunarodnog prava i međunarodnih rezolucija.
6. Priznavanje države Palestine na granicama iz 1967. godine i primanje države Palestine kao punopravne članice Ujedinjenih naroda, za potporu palestinskog prava na samoodređenje, slobodu i neovisnost i za rješavanje temeljnih uzroka sukoba.
Zomlat je također dao izjavu za medije u kojoj je istaknuo kako će od Međunarodnog kaznenog suda u Haagu i glavnog tužitelja u Haagu zatražiti pokretanje istrage protiv Izraela za zločine protiv čovječnosti i počinjenje genocida u Gazi. Napomenuo je da međunarodna zajednica ne čini dovoljno da zaštiti Palestince i da će oni za to morati odgovarati.
Zolmlat zahtijeva da mediji budu pošteni i objektivno izvještavaju te da ne zauzimaju jednu stranu u sukobu.
Napetosti u Velikoj Britaniji i promjenama u vladi još više intrigiraju britansku politiku
Bivši premijer David Cameron od ponedjeljka je postao novi ministar vanjskih poslova, dok je Suella Braverman smjenjena s dužnosti ministrice unutarnjih poslova upravo zbog prosvjeda i komentara koje je uputila londonskoj Metropolitanskoj policiji koju je prozvala da ne tretiraju sve jednako i da tzv. “domoljubne britanske prosvjednika” tj. desničare uhićuju, a onima koji podržavaju terorizam i Hamas dozvoljava se javno podupiranje istog.
Ovaj tjedan biti će presudan u nastavku britanske vanjske politike. Ostaje promatrati i čekati daljnje odluke političara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare