Skandal u njemačkoj Crkvi: Ozbiljne optužbe na račun uglednog kardinala

Svijet 20. ruj 202316:37 2 komentara
PATRIK STOLLARZ / AFP

Njemački kardinal Franz Hengsbach, koji je umro 1991., optužen je za seksualne napade na maloljetnike 1950-ih i 1960-ih godina prošlog stoljeća.

Episkop osnivač biskupije Essen, koji je i danas popularan, proslavio se u svoja tri desetljeća službovanja prije svega kao zagovornik prava rudara u Rurskoj oblasti.

Nakon što su tri osobe sada iznijele optužbe protiv njega, biskupija Essen je objavila ove “ozbiljne optužbe”. Istovremeno, pozvala je druge moguće žrtve da se jave. Prema biskupiji, najnovija optužba izrečena je u listopadu 2022. Još dvije optužbe datiraju iz 2011.

Biskupija nije dala nikakve informacije o prirodi napada i to je pravdala zaštitom osobnih prava pogođenih, piše Deutsche Welle.

Optužbe su usmjerene protiv još dvojice njemačkih biskupa – bivšeg biskupa Emila Stehlea (1926.-2017.), koji potječe iz Nadbiskupije Freiburg, i bivšeg biskupa Hildesheima Heinricha Marije Janssena (1907.-1988.).

Navod koji je prošle jeseni prijavljen neovisnim kontakt osobama Esenske biskupije odnosi se na 1967., navodi biskupija. Kao rezultat toga, sadašnji biskup Franz-Josef Overbeck je pokrenuo daljnje istrage – također i u Hengsbachovoj matičnoj biskupiji Paderborn. Kada je pregledao dosje Paderborna, interventni tim Essena je naišao na jednu bilješku.

Naime, 2011. Hengsbach je optužen da je seksualno zlostavljao maloljetnu tinejdžericu 1954. dok je bio pomoćni biskup. Vatikan je tada optužbe klasificirao kao neuvjerljive. U toku najnovijih istraga optužba je ponovo ispitana i ocijenjena kao vjerodostojna, priopćila je nadbiskupija Paderborn.

Ujedno, jedna žena je izjavila da su ju seksualno zlostavljali Franz Hengsbach i njegov brat Paul 1954. kada je imala 16 godina. Brat, koji je preminuo 2018., a također je bio svećenik u nadbiskupiji, oštro je negirao optužbe. Prema riječima nadbiskupije, optužbe su 2011. smatrane neuvjerljivima zbog ukupnih okolnosti u to vrijeme. Međutim, iz današnje perspektive i nakon ponovnog pregleda dosjea Paula Hengsbacha, ova procjena “mora biti jasno dovedena u pitanje”.

Prema dosjeima, još jedna žena je iznijela optužbe za zlostavljanje protiv njega 2010. Ovaj slučaj nije dojavljen Vatikanu, navodi se u priopćenju. No nakon žalbe i preispitivanja njenog slučaja, žrtva je 2019. primila isplate od crkve kao odštetu za patnju. Treća optužba, također iznesena 2011., povučena je 2014. na inicijativu navodne žrtve, nastavila je biskupija Essen. Ona je navela da su opisi bili netočni zbog oslabljenog sjećanja. Zato je slučaj smatran zaključenim.

“S obzirom na trenutne optužbe, važno mi je ohrabriti druge moguće žrtve da se jave”, naglasio je Overbeck.

Nadbiskupija Paderborn je pak bila samokritična:

“Da su se dvije optužbe u vezi s Paulom Hengsbachom tada smatrale povezanima, to bi moglo dovesti do drugačije ocjene navoda u interesu dvije dotične žene. Tako se iz današnje perspektive čini očiglednim da su žene ne samo trpjele nepravdu zbog zlostavljanja koje su iskusile od strane svećenika biskupije, već su trpjele i zbog načina na koji se prema njima postupalo.”

Inicijativa pogođenih “Eckiger Tisch” optužila je Katoličku crkvu da odgaža razjašnjenje slučaja.

“Ako je točno da su prve optužbe iznijete 2011. godine, onda je javnost o tome ostala u mraku dvanaest godina, da ne kažem prevarena”, objasnio je glasnogovornik inicijative Matthias Katsch, a stručnjak za crkveno pravo Thomas Schüller pitao je čeka li se da prvo sve žrtve preminu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare