Stravične priče ranjene djece iz Mariupolja: “Djevojčica danima nije ništa jela”

Svijet 21. ožu 202214:37 > 15:06 0 komentara
Handout / National Police of Ukraine / AFP

Najgore od Putinovog rata vidi se u Mariupolju, koji je okružen i odsječen od ostatka zemlje, i u dječjoj bolnici u blizini Zaporižja.

Maleni Artem jedan je od djece koja su stradala u Putinovoj agresiji na Ukrajinu. Njega je šrapnel granate pogodio u trbuh i ranio, ista granata ranila je i njegove roditelje i baku i djeda dok su pokušavali napustiti Mariupolj. Artem još nema ni tri godine.

VEZANE VIJESTI

U krevetu do njega leži 15-godišnja Maša iz okolice Mariupolja. Njoj su morali amputirati desnu nogu nakon što je ranjena u granatiranju prošlog utorka.

Najgore od Putinovog rata vidi se upravo u Mariupolju koji je okružen i odsječen od ostatka zemlje. Točnije, najgore se vidi u dječjoj bolnici u blizini Zaporižja. Stotine su evakuirane i smještene u bolnicu. Njihove rane će donekle zarasti i zaliječit će ih, ali one psihičke traume zauvijek će ostati s njima.

“Dječak je rekao tati da mu mora kupiti novu mamu”

Liječnici i obitelj ozlijeđene djece BBC su zamolili da ispriča njihove priče. Među njima je i dr. Juri Borzenko, ravnatelj te dječje bolnice. Ne može sakriti prijezir prema onome što Rusija radi.

“Mrzim Rusiju. Djevojčica koja je ostala bez noge je bila toliko traumatizirana da danima nije jela ni pila. Psihički nije mogla podnijeti to što se dogodilo. Morali smo je hraniti intravenozno”, rekao je Borzenko.

“Još jedan dječak, šestogodišnjak, sa šrapnelom u lubanji, bez imalo emocija i suza opisao je kako mu je majka izgorjela u autu nakon što su pogođeni. Dva dana kasnije rekao je tati da mu kupi novu mamu kako bi ga imao tko voditi u školu”, priča ravnatelj bolnice.

“Bilo mi je svejedno hoću li poginuti u Mariupolju ili dok pokušavam pobjeći”

U Mariupolju se trenutno događa humanitarna katastrofa, možda i ratni zločini. Procjenjuje se da je 90% zgrada oštećeno ili uništeno. Nakon što je prošlog tjedna napadnuto kazalište u kojem je bilo 1000 ljudi, sada stižu vijesti o granatiranju umjetničke škole u kojoj je u trenutku napada bilo 400 ljudi.

Oni koji su uspjeli pobjeći iz Mariupolja pričaju o nezamislivim užasima. Na cesti leže tijela, ljudima su uništeni domovi, a preživjeli se psihički pokušavaju što više udaljiti od toga što su proživjeli i vidjeli.

U kafiću u centru Dnjipra, koji je također pod ruskim napadom, BBC je pričao s Oksanom Gusak. Ona je sa suprugom Andrijem i svojim roditeljima prošli tjedan pobjegla iz Mariupolja i to cestom punom mina i uz brojne neprijateljske ruske kontrolne točke.

Samo ispijanje vode za nju se sada čini kao luksuz, jer su u Mariupolju ostali bez svega. Novinari BBC-ja ponudili su im kavu, ali oni su odbili i rekli da bi ispijanjem kave izdali ostale članove obitelji koji su ostali u Mariupolju.

Andrij je ispričao da u Mariupolju više nema vode, nema struje, grijanja i nema komunikacije pa nisu imali drugog izbora nego pobjeći.

“Apsolutno smo riskirali, ali u tom trenutku bilo mi je svejedno hoću li poginuti u Mariupolju ili pokušavajući pobjeći iz njega”, kaže Oksana. “Znali smo da postoji šansa i da će nas gađati, ali shvatili smo da moramo riskirati. Da smo ostali, šanse za preživljavanje bile bi ravne nuli”, dodaje Oksana.

Njih dvoje imali su sreće što su uspjeli pobjeći bez ranjavanja i jedno s drugim i svjesni su toga.

U dječjoj bolnici u Žaporižju BBC je susreo i jednog očajnog oca čija obitelj je uništena. Njegova 26-godišnja kći Nataša i njezina 4-godišnja kći, poginule su kada je granata pala blizu skloništa u kojem je cijela obitelj tražila zaklon od bombardiranja.

“Bože, zašto se meni ovo sve događa. Nisam trebao pokopati svoju djecu, svoje djevojčice. Podbacio sam, nisam vas uspio zaštititi”, rekao je otac za BBC.

Tijek događaja iz minute u minutu pratimo OVDJE.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!