Tajni dokumenti otkrili plan Rusije za destabilizaciju još jedne zemlje

Svijet 17. ožu 202311:31 2 komentara
Rodion Proca / Sputnik / Profimedia

Tajni plan koji je osmislila ruska tajna služba FSB detaljno opisuje opcije za destabiliziranje Moldavije, uključujući podršku proruskim skupinama u toj zemlji, iskorištavanje utjecaja pravoslavne crkve, ali i prijetnje ukidanjem opskrbe prirodnim plinom.

Čini se da je dokument nastao kako bi se spriječilo približavanje Moldavije Zapadu u smjeru koji bi uključivao bližu suradnju s NATO-om i zahtjev za pristupanje Europskoj uniji. U dokumentu se na nekoliko mjesta naglašava važnost sprječavanja ulaska Moldavije u NATO, prenosi CNN.

CNN je dobio uvid u cijeli dokument, koji je po svemu sudeći napisan 2021. godine od strane FSB-ovog Direktorata za prekograničnu suradnju. Dokument je naslovljen “Strateški ciljevi Ruske Federacije u Republici Moldaviji.”

U njemu se izlaže desetogodišnja strategija za uvođenje Moldavije, bivše Sovjetske republike, unutar ruske sfere utjecaja. Plan uključuje stvaranje ovisnosti u Moldaviji o ruskom plinu, kao i izazivanje društvenih sukoba, kao i blokiranje napora Moldavije da ostvari utjecaj u proruskoj odcijepljenoj regiji Pridnjestrovlje, gdje se trenutno nalazi oko 1.500 ruskih vojnika.

Dokument ima pet stranica, a raspoređen je u nekoliko podnaslova s kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim ciljevima. Kratkoročni ciljevi uključuju “podršku moldavskim političkim snagama koje se zalažu za čvrste odnose s Ruskom Federacijom,” kao i “neutralizaciju inicijativa Moldavske republike kojima se želi prekinuti ruska vojna prisutnost u Pridnjestrovlju.”

Srednjoročni ciljevi uključuju “protivljenje ekspanzionističkoj politici Rumunjske u Republici Moldaviji” i “protivljenje suradnji Republike Moldavije i NATO-a”.

Dugoročni ciljevi uključuju “stvaranje stabilnih proruskih utjecajnih skupina u moldavskoj političkoj i gospodarskoj eliti” i “formiranje negativnog stava prema NATO-u”.

Kada je u četvrtak upitan o dokumentu, glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov rekao je: “Ne znamo ništa o postojanju takvog plana. Ne isključujem da bi ovo mogao biti još jedan lažni dokument. Rusija je uvijek bila i ostaje otvorena za izgradnju dobrosusjedskih međusobno korisnih odnosa, uključujući s Moldavijom.”

“Iznimno nam je žao što trenutno vodstvo Moldavije trenutno gaji potpuno neopravdane i neutemeljene predrasude prema Moskvi,” dodao je Peskov.

Rusija je Ukrajinu optužila da planira izvršiti invaziju i preuzeti kontrolu nad Pridnjestrovljem, regijom na granici jugoistočne Ukrajine. Rusko ministarstvo obrane prošli mjesec je izjavilo da Ukrajinici skupljaju oružje u nekoliko pograničnih sela. I Moldavija i Ukrajina su odbacile te tvrdnje.

Prošli mjesec, ruski predsjednik Vladimir Putin poništio je dekret it 2012. kojim se naglašavao suverenitet Moldavije. Tom prilikom je izjavio da je tim potezom želio “zaštititi nacionalne interese Rusije u vezi s dubokim promjenama koje se trenutno odvijaju u međunarodnim odnosima.”

Ukrajina i SAD već neko vrijeme upozoravaju na ruske pokušaje da destabilizira vladu Moldavije. Prošlog petka je iz Bijele kuće rečeno da “ruski akteri od kojih su neki povezani s ruskom obavještajnom službom, pokušavaju organizirati i iskoristiti prosvjede u Moldaviji kako bi raspirili umjetno stvorenu pobunu protiv moldavske vlade.”

Ruska strategija sama po sebi nije iznenađujuća, kažu zapadni obavještajni dužnosnici, no ona je možda ubrzana budući da moldavska vlada pojačava napore da ostvari jaču suradnju s SAD-om i Europom.

Krajem 2020. trenutna moldavska predsjednica Maia Sandu zamijenila je na toj poziciji Igora Dodona, koji je bio blizak Kremlju. Prozapadna stranka PAS pobijedila je na parlamentarnim izborima godinu dana kasnije.

Ruski dužnosnici već neko vrijeme naglašavaju koliko im je važno da je vlada u Moldaviji prijateljski nastrojena Moskvi, ali i koliko im je važna regija Pridnjestrovlje.

Nedugo nakon početka ruske invazije na Ukrajinu u veljači prošle godine, tadašnji zapovjednik ruske Središnje vojne regije, general Rustam Minekaev, rekao je da je cilj takozvane “specijalne vojne operacije” osnivanje kopnenog koridora preko juga Ukrajine do Pridnjestrovlja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare