NUKLEARNA PRAŠINA
Bolton: Trump ne zna ništa o Iranu, niti o nuklearnom oružju - što bi moglo poći po krivu?

Donald Trump izjavio je da je Iran „donekle“ pristao na uvjete sporazuma o budućem obliku svog nuklearnog programa.
"Samo jedna rečenica"
Tijekom posjeta Dohi, američki predsjednik rekao je:
„Želim da uspiju. Želim da jednog dana postanu velika zemlja. Ali ne smiju imati nuklearno oružje. To je stvarno jednostavno. Ne trebam vam dati 30 stranica detalja. To je samo jedna rečenica – ne smiju imati nuklearno oružje.“
Govoreći o mogućnosti američkog napada na Iran, dodao je:
„Nećemo napraviti nikakav nuklearnu prašinu u Iranu. Mislim da smo blizu dogovoru koji ne bi uključivao takve akcije. Vjerojatno ste danas pročitali vijesti o Iranu. Donekle su pristali... na uvjete", prenosi Guardian.
John Bolton on Trump envoy Steve Witkoff: "He knows nothing about Russia, he knows nothing about Ukraine, he knows nothing about Iran, he knows nothing about nuclear weapons...what could go wrong?"@AmbJohnBolton slams Witkoff to @rachaelmbade at our Security Summit👇 pic.twitter.com/Pjipy20SL6
— POLITICO (@politico) May 15, 2025
Witkoff predao nacrt prijedloga iranskom ministru?
Trumpove izjave daju dodatnu težinu izvješćima da je Steve Witkoff, njegov posebni izaslanik za Bliski istok, iranskom pregovaračkom timu u Omanu proteklog vikenda predao nacrt prijedloga koji je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi potom prenio u Teheran.
Aragchija su posrednici potaknuli da prihvati potpuno odustajanje od obogaćivanja uranija u razdoblju do tri godine kako bi se izgradilo povjerenje. To razdoblje bi završilo povratkom na obogaćivanje do 3,75% čistoće – razine dogovorene nuklearnim sporazumom iz 2015., iz kojeg je Trump izašao 2018.
U međuvremenu bi Rusija mogla Iranu dostavljati uranij za njegov civilni nuklearni program.
Ali Šamkhani, visoki politički, vojni i nuklearni savjetnik vrhovnog vođe Irana, ajatolaha Alija Hamneija, dao je naslutiti da je Iran spreman na kompromis i da je sporazum moguć ako izraelski premijer Benjamin Netanyahu ne bude imao utjecaj na proces.
Rekao je kako bi se Teheran mogao obvezati na:
- da nikada neće proizvoditi nuklearno oružje,
- da će se riješiti zaliha visoko obogaćenog uranija,
- da će uranij obogaćivati isključivo do razina potrebnih za civilnu upotrebu,
- i da će dopustiti inspektorima nadzor nad procesom – sve to u zamjenu za trenutno ukidanje ekonomskih sankcija.
Mohamed Amersi iz think-tanka Wilson Center u Washingtonu izjavio je kako bi se Iran, u sklopu kompromisa, mogao nagovoriti da privremeno obustavi obogaćivanje uranija na razine na koje inače ima pravo, kako bi se izgradilo povjerenje s obje strane.
Možda i Saudijci ulože u program
Dodao je: „Alternativno, Iran bi mogao razmotriti da pozove Saudijsku Arabiju, pa čak i SAD, da investiraju u njegov nuklearni program.“
Trump je pohvalio ulogu Katara i osvrnuo se na izraelsko uvjerenje da bi iranska nuklearna postrojenja trebalo napasti, rekavši:
„Iran bi trebao ozbiljno zahvaliti emiru Katara, jer postoje i drugi koji žele nanijeti ozbiljan udarac Iranu, za razliku od Katara.“
Hoće li doći do sporazuma?
Trumpov ton sugerira njegovu osobnu želju za postizanjem dogovora, ali obje strane – i SAD i Iran – imaju široke krugove koji ne vjeruju onoj drugoj. Nije jasno može li doći do konačnog sporazuma. Za Iran, prednosti ukidanja sankcija nad uništenim gospodarstvom možda nadmašuju duboko ukorijenjeno nepovjerenje prema SAD-u.
Peti krug pregovora još uvijek nije zakazan.
Pomoćnici Abbasa Aragchija trebali bi u petak informirati europske dužnosnike iz Francuske, Njemačke, Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a o napretku pregovora. Neki Iranci tvrde da su europske zemlje ljutite i zabrinute jer su isključene iz procesa.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare