Uhićeni liječnici osumnjičeni za ubojstva počinjena uskraćivanjem lijekova

Rumunjski tužitelji uhitili su dvojicu bolničkih liječnika za koje sumnjaju da su ubili pacijenta uskraćivanjem ključnih lijekova za snižavanje krvnog tlaka, rekli su u srijedu, u okviru šire istrage smrti 17 osoba.
Oglas
Zaposlenik bolnice Sveti Pantelejmon u glavnom gradu Bukureštu javno je upozorio u travnju da je 17 ljudi umrlo tijekom četiri dana na intenzivnoj njezi nakon što im je uskraćen lijek.
U to su vrijeme ministarstvo zdravstva i liječnička udruga rekli da je veliki broj smrtnih slučajeva anomalija i da ne mogu pronaći dokaze o krivnji liječnika.
Tužitelji su otvorili kriminalističku istragu te su u srijedu pritvorili dvojicu liječnika zbog sumnje da su počinili kazneno djelo ubojstva vezano uz smrt 54-godišnjeg pacijenta.
Istraga je u tijeku, a privedena je i medicinska sestra jer je navodno lagala u svom iskazu.
Dvojica liječnika "isplanirala su i provela plan da naglo smanje dozu noradrenalina, osnovnog lijeka za održavanje krvnog tlaka na intenzivnoj njezi, kako bi (...) izazvali smrt pacijenata kojima je bila potrebna intenzivna njega, a za koje su mislili da ne treba držati na životu", rekli su tužitelji u izjavi.
Rumunjski zdravstveni sustav, jedan od najslabije razvijenih u Europskoj uniji, opterećen je korupcijom, politiziranim upravljanjem i neuspjelim nadzorom.
Država je u zadnja tri desetljeća izgradila jednu bolnicu, za zdravstvo izdvaja najmanje u EU, a deseci tisuća liječnika i medicinskih sestara su emigrirali.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare
Oglas
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare
Oglas
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas