Sirene za zračnu uzbunu čuju se u petak diljem Ukrajine, uključujući glavni grad Kijev, signalizirajući još jedan ruski raketni napad, rekli su državni dužnosnici. Ukrajinski vojni zapovjednici predviđaju da bi Rusija početkom sljedeće godine mogla pokrenuti novu ofenzivu i možda po drugi puta pokušati osvojiti Kijev, dok zapad jača potporu Ukrajini dodatnom financijskom pomoći i vojnom obukom, piše u petak Reuters.
“Nemojte ignorirati upozorenja o zračnom napadu, ostanite u skloništima”, rekao je Kirilo Timošenko, zamjenik šefa ureda predsjednika u aplikaciji za razmjenu poruka Telegram.
Čak 60 ruskih projektila primijećeno je kako idu prema ukrajinskom zračnom prostoru, rekao je Vitalij Kim, guverner regije Mikolajiv u južnoj Ukrajini. “Jedan dio njih već je iznad sjeverne Ukrajine”, napisao je na Telegramu.
Eksplozije su se čule iznad Harkiva, a očevici navode da u Kijevu djeluje sustav protuzračne obrane. Rusija je od listopada izvela nekoliko valova napada na ukrajinsku energetsku infrastrukturu, uzrokujući prekide opskrbe strujom u cijeloj zemlji.
Očekuje se novi ruski napad
U razgovoru za The Economist, predsjednik Volodimir Zelenski i generali Oleksandar Sirskij i Valerij Zalužnji su kazali da bi nova ruska ofenziva mogla uslijediti već u siječnju.
Krenula bi iz istočnog dijela Donbasa, a moguće i s juga ili iz susjedne Bjelorusije te bismo mogli svjedočiti i drugom kopnenom napadu na Kijev, rekli su generali. “Rusi pripremaju novih 200.000 vojnika. Ne sumnjam da će ponovo pokušati napasti Kijev”, rekao je Zalužnji.
Ministar obrane Oleksij Reznikov je za Guardian rekao da bi ofenziva mogla početi u veljači, nakon što polovica od 300.000 unovačenih ruskih vojnika završi s obukom. Obje strane su isključile božićno primirje i trenutno nitko ne spominje pregovore za okončanje rata.
U međuvremenu su čelnici EU-a u četvrtak postigli dogovor o zajmu Ukrajini u vrijednosti od 18 milijardi eura i novom, devetom paketu sankcija Rusiji.
Ukrajini će u 2023. EU pozajmiti iznos od 18 milijardi eura, a zajmovi će imati desetogodišnje razdoblje odgode. Države članice pokrit će većinu troškova kamata vanjskim namjenskim prihodima. Jamstva za to pozajmljivanje osigurat će se iz proračuna EU-a ili će ih osigurati države članice.
Njemački kancelar Olaf Scholz je tom prilikom rekao da se radi o “zajedničkoj odlučnosti da se Ukrajina nastavi potpomagati politički, financijski, vojno i humanitarno sve dok bude potrebno”.
SAD je najavio da će proširiti obuku ukrajinskog vojnog osoblja u bazama u Njemačkoj. U siječnju se očekuje prvih 500 vojnika, a od travnja više od 15.000.
Ukrajina sada najhitnije traži dostavu protuzračnog naoružanja kako bi spriječila ruske raketne napade na svoju infrastrukturu. SAD, prema pisanju Reutersa, dovršava plan o slanju sustava protuzračne obrane Patriot. Kremlj je uzvratio izjavom da će zapadno oružje biti legitimna meta ruskih napada.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!