Opisujući epidemiološko stanje u svojoj zemlji, britanski mediji navode da jako puno djece završava na bolničkom liječenju zbog posljedica covida, pri čemu nemali broj njih dospije i do odjela intenzivne medicinske skrbi.
Podatak s kojim je Guardian izašao u javnost odnosi se na ovu godinu, odnosno na to da svakodnevno u bolnicama po Velikoj Britaniji zbog teških problema tijekom ili češće nakon covida-19 završi između 12 i 15 mališana. Riječ je o brojci koja je triput viša nego u prvom valu u proljeće 2020., što jako zabrinjava pedijatre.
Bojazan da je riječ o “bolesti siromašnih”
Guardian prenosi da se najviše slučajeva odnosi na London i na jugoistok Engleske, odnosno da je riječ o područjima u kojima se jako proširio mutirani soj virusa SARS-.CoV-2. Dr. Liz Whittaker s Royal College of Paediatrics and Child Health navodi statistike po kojima se multisistemski inflamatorni sindrom češće pojavljuje kod djece karipskog i azijskog podrijetla.
“Može biti da je riječ o genetici. Ali, zabrinuti smo da je riječ o pokazatelju da bi mogla biti riječ o bolesti siromašnih, da nadprosječno zahvača one koji si ne mogu priuštiti čuvati se od virusa zbog svog zanimanja, zbog višegeneracijskih domaćinstava i guste naseljenosti”, kazala je.
Slične bojazni u Guardianovom članku iznose i drugi stručnjaci, što je vrlo na tragu onoga što se primijetilo u SAD-u već u prvom valu epidemije. U Velikoj Britaniji statistike pokazuju da je čak 78 posto djece koja su ove godine završila u pedijatrijskim jedinicama intenzivne skrbi, 78 posto bilo bez ikakvih ranijih kroničnih bolesti.
Ta su djeca mahom bila dobrog zdravlja, što pedijatre “jako zabrinjava”. Prosječna dob djece koja su uslijed covida dobila multisistemski inflamatorni sindrom zasad je 11 godina, mada, dob varira od osam do 14. Dvije trećine su dječaci, a u trenutku kad im je dijagnosticiran ovaj opasni poremećaj, samo 22 posto djece imalo je covid.
Srčani problemi
Također, skoro svako četvrto dijete koje je u Velikoj Britaniji na ovaj način završilo u bolnici, razvilo je promjene na koronarnim arterijama, što može biti smrtonosno. Whittaker je komentirala i to da ovako izrazito povećan broj hospitalizirane djece tijekom ovog vala epidemije povezuju u prvom redu s puno većim bržim širenjem virusa među građanima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!