Živjeli u inozemstvu, a primali socijalnu pomoć u Njemačkoj: Sve je počelo lažnim brakom s Njemicom

Svijet 20. velj 202409:13 0 komentara
choening / imageBROKER / Profimedia / Ilustracija

Par prevaranata opljačkao je fondove socijalnog osiguranja u Njemačkoj, pišu njemački mediji. Suci sa suda u Celleu uspjeli su sada otkriti njihov sofisticirani način prijevare.

Par iz Nigerije (oboje imaju 49 godina) navodno je na prijevaru dobio najmanje oko 33.000 eura socijalne pomoći iz centra za zapošljavanje u Bremenu tijekom četiri godine, piše Fenix magazin.

Šesteročlana obitelj zapravo je živjela u svojoj domovini u zapadnoj Africi i par je tamo obavljao svoj uobičajeni posao.

Godine 1994. muškarac je ušao u Njemačku pod lažnim imenom i podnio zahtjev za azil. Taj zahtjev je odbijen i on je deportiran godinu dana kasnije. Godine 1996. vratio se – oženio se Njemicom i bilo mu je dopušteno da se vrati u zemlju.

Vlasti su sada sigurne: brak je bio samo na papiru. Razvod je uslijedio 2004. godine, a Nigerijac je sa sobom poveo i sadašnju suprugu.

Imali su četvero djece (sada 21, 20, 19 i 17 godina), rođenih u Dublinu, Londonu i Bremenu. Od 2014. nadalje Bremenski centar za zapošljavanje isplaćivao je paru mjesečnu potporu, kao i novac za smještaj i subvencije za opremanje stana.

Prvo su se oboje pojavljivali na terminima u Zavodu za zapošljavanje, ali su kasnije prestali. Očito su imali pomagače: zahtjevi za nastavak odobravanja beneficija imali su različite potpise.

Kad su dvoje Nigerijaca kontrolirali u zračnoj luci kad su ponovno ušli u Njemačku u studenom 2018., policija otkrila je da su im dokumenti nevažeći.

Zatim je par iznenada predočio svoje prave putovnice, tvrdeći da su bili kod kuće na kratkom putu, ali isti dokumenti nisu sadržavali nikakve podatke o izlasku iz zemlje. Istraga je otkrile kako su im pomoćnici udarali pečate u svoje lažne putovnice kako bi lažirali ulazak i izlazak iz Njemačke.

Dokumenti para otkrili su istinu: ona je radila kao odvjetnica u Nigeriji, a on za tamošnju transportnu tvrtku. Kad je Zavod za zapošljavanje tražio natrag novčane iznose koje su im pogrešno isplatili, par ih je tužio.

Doveli su svjedoke koji su, među ostalim, htjeli potvrditi posjete para frizeru i kafićima. Sud je ustvrdio kako je sve laž te je konačno u drugom stupnju odbacio tužbu. “Zbog očito lažnih informacija tužitelja, Senat je podnio kaznenu prijavu za pokušaj prijevare”, rekao je glasnogovornik suda.

Ukupno, par mora vratiti oko 33.000 eura, pišu njemački mediji. Međutim, vlasti pretpostavljaju kako novac nikada neće biti vraćen.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!