Plin će od travnja biti jeftiniji 18 posto

Vijesti 23. ožu 201610:36 > 11:08
N1

Vlada je u srijedu donijela odluke na temelju kojih bi prirodni plin za kućanstva od početka travnja trebao pojeftiniti za 18 posto.

“Za kućanstva možemo očekivati smanjenje cijene za otprilike 18 posto, ovisno o troškovima distributera”, rekao je ministar gospodarstva Tomislav Panenić.

Vlada je, naime, donijela odluke o cijeni plina po kojoj je proizvođač prirodnog plina, odnosno Ina, dužna plin proizveden na području Hrvatske prodavati opskrbljivaču na veleprodajnom tržištu, odnosno Hrvatskoj elektroprivredi (HEP), te odluku o cijeni po kojoj je HEP dužan prodavati plin opskrbljivačima u javnoj usluzi opskrbe plinom za kupce iz kategorije kućanstava. 

Prema tim odlukama, kazao je Panenić, Ina će biti dužna plin proizveden na području Hrvatske prodavati HEP-u po cijeni od 0,1369 kuna po kilovatsatu (kWh), što je 20,1 posto niža cijena nego sada (0,1715 kuna po kWh), a HEP će plin opskrbljivačima u javnoj usluzi opskrbe plinom kućanstava prodavati po cijeni od 0,1734 kune po kWh, što je 24,2 posto niža cijena nego sada (0,2289 kuna po kWh). 

Vladinim odlukama te će se nove, niže cijene primjenjivati u razdoblju od 1. travnja ove do 31. ožujka iduće godine. 

Pojeftinjenje plina za kućanstva neslužbeno je najavljeno prije desetak dana, nakon što je Upravno vijeće HERA-e na sjednici održanoj 11. ožujka Ministarstvu gospodarstva dalo pozitivno mišljenje na prijedloge odluka koje je danas donijela Vlada. Ta se najava pojeftinjenja obrazlagala padom veleprodajnih cijena plina u Europi, s obzirom da cijene plina s odmakom prate pad cijena nafte na tržištu.

Panenić: Od distributera očekujem da povećaju efikasnost 

“Smanjenje cijena plina bit će zanimljiv svim kućanstvima, i pokrenuli smo i postupak liberalizacije tržišta. Opskrbljivači smanjuju cijene za oko 24 posto, to znači da će oko 18 posto biti smanjenje na prosječnom kućanstvu, jer postoje određene naknade u lokalnom dijelu”, kaže ministar gospodarstva Tomislav Panenić.

Rekao je da se nada da će plinarstvo sada postati povoljnije za kućanstva, a stare cijene vrijede do 31.3.

“Cijene industrije plina su regulirane tržištem.”

Panenić kaže da radna skupina radi i ovaj prijedlog je dio ukupne strategije, a da razdjelnik nije jedina potrošačka problematika.

“Sada imamo povoljne uvjete i na svjetskom tržištu, niske su cijene plina, i dobro je da se sada možemo prilagoditi. Od distributera očekujem da povećaju efikasnost i smanje gubitke energije, pa da možemo i uz energetsku efikasnost na objektima doprinijeti da se cijene približe prihvatljivosti krajnjem potrošaču.”

Panenić kaže da su analizirali cijene plina i zaključili da se mogu približiti tržišnim cijenama.

Orešković čestitao ministrima

Premijer Tihomir Orešković sjednicu Vlade u srijedu otvorio je čestitajući na imenovanju ministru obrane Tomi Medvedu te svim ministrima u Vladi koja je, kako je istaknuo, prošla prvi veliki test – usvajanje proračuna u Hrvatskom saboru.

Orešković je čestitao Medvedu na imenovanju i zaželio mu uspješan rad te se potom osvrnuo na izglasavanje proračuna. „To je tek početak, svi to znamo. Mislim da smo predložili dobre reforme, ali svima nam je jasno da ima prostora i za dodatne reforme i da je ovo tek početak. Hvala svima, a sada idemo što brže krenuti raditi i stvoriti našu budućnost“, kazao je.

Vlada je na sjednici pokrenula postupak za prijavu kandidata za imenovanje pravobranitelja za osobe s invaliditetom, budući da sadašnjoj pravobraniteljici Ani Slonjšak krajem svibnja istječe mandat od osam godina na koji je imenovana.

Vlada je Saboru uputila izmjene Zakona o zaštiti od buke, kojima se on usklađuje s europskim zakonodavstvom i to vezano za izradu strateških karata buke i akcijskih planova. Izmjenama se uz ostalo obveznici izrade akcijskih planova obvezuju da te planove i službeno donesu odnosno usvoje.

Donijela je i odluku o jednokratnoj robnoj pomoći Caritasu Križevačke eparhije odnosno pomoći u hrani iz robnih zaliha u protuvrijednosti tri milijuna kuna.

Uvažavajući važnost rada udruga i velike poteškoće s prehranom najsiromašnijeg dijela stanovništva, temeljem Vladine odluke bit će dodijeljeno po 15 tona ribljih te mesnih konzervi, po 10 tona džema i jaja u prahu, 20 tisuća litara ulja, 20 tona tjestenine, 8,6 tona riže i 50 tona brašna.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.